SuperOgród Archiwum
Liliowiec Blue Sea

Dekoracyjna odmiana liliowca o fioletowych kwiatach z żółtym środkiem. Dorasta do 60 cm wysokości. Kwiatostany rozwijają się od czerwca do lipca. Liliowce to niezawodne rośliny o małych wymaganiach. Są to rośliny całkowicie mrozoodporne, wymagają stanowisk widnych lub silnie nasłonecznionych.

2 0

Mun, 22 11 2016Liliowiec Frans Hals

Niezwykle dekoracyjna odmiana liliowca o żółto-pomarańczowych kwiatach. Liliowiec o dwubarwnych kielichach: trzy płatki kwiatu są intensywnie pomarańczowe, pozostałe trzy żółte, gardło kwiatu złociste. Dorasta do 60 cm wysokości. Trzyletnia kępa tej odmiany w ciągu jednego sezonu wydaje 350 kwiatów. Kwitnie bardzo obficie w lipcu. Liliowce to niezawodne rośliny o małych wymaganiach. Są to rośliny całkowicie mrozoodporne, wymagają stanowisk widnych lub silnie nasłonecznionych.

1 0

Mun, 21 11 2016

Miłorząb dwuklapowy

Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba) – gatunek drzewa należącego do rodziny miłorzębowatych.

4 0

Mun, 25 09 2012Ognik szkarłatny

Ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea) - gatunek krzewu z rodziny różowatych.

3 0

Mun, 10 09 2012Żywotnik zachodni Tuja Smaragd

Najlepsza stożkowa odmiana tuji, o silnym wzroście. Osiąga w wieku 10 lat około 2,5 metra wysokości. Polecana na żywopłoty nieformowane. Gęstość sadzenia w rzędzie: co pół metra.

2 0

Mun, 06 09 2012Żywotnik zachodni Tuja Danica

kulista, karłowa odmiana żywotnika, osiągająca w wieku lat 10 do pół metra wysokości.

2 0

Mun, 06 09 2012Hakonechloa smukła

Hakonechloa smukła (Hakonechloa macra) – trawa rabatowa pochodząca z Japonii.

4 0

Mun, 28 08 2012Róże okrywowe

Róże okrywowe (Rosa) - rodzaj krzewów należących do rodziny różowatych (Rosaceae).

2 0

Mun, 20 08 2012Tawuła van Houtte'a 'Gold Fountain'

Tawuła van Houtte'a 'Gold Fountain' (Spiraea vanhouttei) – krzew z rodziny różowatych. Dorasta do około 1 metra wysokości. Cenna odmiana ze względu na zielono złotożółte ulistnienie. Lubi stanowiska słoneczne, w cieniu ma mniej intensywne wybarwienie liści. Kwiaty białe, lekko pachnące, zebrane w grona, rozwijające się w czerwcu. Polecana do kontrastowych kompozycji w ogrodach jako element kolorystyczny.

1 0

Mun, 14 08 2012

Dąbrówka rozłogowa ‘Atropurpurea’

Dąbrówka rozłogowa ‘Atropurpurea’ (Ajuga reptans) – roślina należąca do rodziny jasnotowatych. Niska, zadarniająca bylina, ozdobna głównie z liści. Tworzą one gęstą kępę do 15 cm wysokości. Kwitnie od maja do sierpnia.

1 0

Mun, 11 08 2012

Dereń jadalny

Dereń jadalny (Cornus mas) – gatunek rośliny z rodziny dereniowatych. Tworzy rozłożysty krzew do 5 m wysokości. Pochodzi ze Europy, ale jest uprawiany w wielu krajach świata ze względu na jadalne owoce. Z owoców derenia jadalnego robi się dżemy i nalewki. Krzew ten może być wykorzystywany również jako roślina ozdobna.

2 0

Mun, 10 08 2012Tawułka chińska

Tawułka chińska (Astilbe chinensis) – bylina należąca do rodziny Saxifragaceae-skalnicowate. Pochodzi z północnych Chin i Korei. Tworzy gęstą kępę liści osiągających wysokość do 15 cm. Wysmukłe kwiatostany w postaci wiechy dorastają do 25 cm., kwitnie od sierpnia do września. Kwiaty, w zależności od odmiany, mają barwę różową, czerwoną lub białą. Lubi żyzne, próchniczne i dość wilgotne gleby oraz stanowiska cieniste i pół cieniste.

3 0

Mun, 09 08 2012Skalnica Arendsa ‘Peter Pan’

Skalnica Arendsa ‘Peter Pan’ (Saxifraga arendsii) - należy do rodziny Saxifragaceae-skalnicowate. Niska bylina tworząca zwarte poduszeczki. Liście zielone, powcinane. Kwiaty czerwone. Kwitnie wczesną wiosną. Pierwszym hodowcą odmian był Georg Arends z Niemiec, stąd nazwa tej byliny.

3 0

Mun, 08 08 2012Perowskia łobodolistna

Perowskia łobodolistna (Perovskia atriplicifolia) - należy do rodziny Lamiaceae-wargowe. Dziko występuje od Afganistanu po Himalaje. Jest podkrzewem o szarych, aromatycznych liściach. Kwitnie w sierpniu i wrześniu. Kwiaty fioletowo niebieskie, bardzo drobne. Stanowisko musi być słoneczne, ziemia sucha, przepuszczalna. Wiosną przycina się pędy do miejsc zdrewniałych, z których szybko wypuszcza nowe.

2 0

Mun, 07 08 2012Ożanka właściwa

Ożanka właściwa (Teucrium chamaedrys) - gatunek rośliny należący do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Niewielki półkrzew, o wysokości do 30 cm. Liście błyszczące, drobne o karbowanych brzegach. Kwiaty różowe, zebrane w luźne kłosy. Zakwitają od lipca do września.

1 0

Mun, 07 08 2012

Spartyna grzebieniasta ’Aureomarginata’

Spartyna grzebieniasta ’Aureomarginata’ (Spartina pectinata) – silnie rosnąca trawa ozdobna o kępiastym pokroju, dorastająca do 1,5 m. Należy do rodziny Poaceae - wiechlinowate. Pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie rośnie przeważnie na terenach bagiennych. Liście o ostrych brzegach długości do 60 cm, zwężające się w długą szpicę. Po zaschnięciu pozostają ozdobne przez całą zimę, więc należy je ścinać dopiero na wiosnę.

4 0

Mun, 06 08 2012Kostrzewa Festuca

Kostrzewa (Festuca) - rodzaj roślin należący do rodziny wiechlinowatych. Trawy rabatowe na stanowiska słoneczne i pół cieniste. W praktyce w ogrodach spotyka się najczęściej dwa rodzeje kostrzewy: Kostrzewa Gautiera (Festuca gautieri) i Kostrzewa popielata (Festuca glauca).

Pierwsza tworzy zwarte poduszeczki do 10 cm wysokości. Jest zimozielona, szybko się rozrasta, nadaje się do ogrodu skalnego oraz do ogólnego zadarniania. Często bywa sadzona w skupiskach po kilka sztuk.

Kostrzewa popielata natomiast tworzy okrągłe kępy, rozrasta się bujnie. Ma szaroniebieskie liście, kwiaty zebrane w wiechy. Do nasadzeń w ogrodach skalnych, przy budynkach, do kontrastowych kompozycji w ogrodach oraz na obrzeża trawników.

2 0

Mun, 05 08 2012Irga Dammera

Irga Dammera (Cotoneaster dammeri) - gatunek zimozielonego krzewu z rodziny różowatych. Występuje naturalnie w Chinach. Liście zimozielone, skórzaste, drobne, jajowate do zaokrąglonych. Kwiaty drobne, białe, pachnące, pojawiają się na przełomie maja-czerwca. Owoce kuliste, czerwone, bardzo liczne. Krzew o pokroju płożącym, pędy zakorzeniają się. Stanowiska słoneczne do pół cienistych. Doskonała roślina okrywowa.

3 0

Mun, 03 08 2012Lawenda

Lawenda jest rośliną z rodziny jasnotowatych. Tworzy niski pół krzew do 60 cm wysokości. Pochodzi znad brzegów Morza Śródziemnego, gdzie występuje na naturalnych stanowiskach. Występuje między innymi w północnej Afryce, Hiszpanii czy południowej Francji. Drobne lancetowate liście po roztarciu wydzielają przyjemny orzeźwiający korzenny zapach.

2 0

Mun, 02 08 2012Liliowiec 'Stella de Oro'

Lililowiec ‘Stella de Oro’ (Hemerocallis) jest byliną z rodziny żółtakowatych. Tworzy trawiaste kępki do 40 cm wysokości. Jest ceniony za piękne, żółto-pomarańczowe kwiaty, przypominające kwiaty lilii. Liliowce doskonale się czują na stanowiskach słonecznych i lekko zacienionych. Są łatwe w uprawie, mrozoodporne, rosną praktycznie w każdej glebie.

2 0

Mun, 01 08 2012Kocimiętka Faassena Nepeta faassenii

Kocimiętka Faassena (Nepeta faassenii) jest byliną z rodziny jasnotowatych. Dorasta do 30-40cm wysokości. Posiada srebrnozielone, mocno pachnące liście. Kwiaty koloru niebieskiego. Stanowisko słoneczne. Kocimiętka znana jest także z wpływu, jaki wywiera na koty. Rośliny zawierają nepetalakton, będący prawdopodobnie kocim feromonem.

2 0

Mun, 31 07 2012Tawuła japońska Spirea japonica

Tawuła japońska (Spirea japonica) – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny różowatych. Pochodzi z Azji, gdzie występuje na naturalnych stanowiskach. Jest jednym z najpopularniejszych krzewów występujących w Polsce. Tawuły japońskie kwitną bladoróżowo lub czerwono, rzadko biało, kwiaty są drobne, zebrane w baldachogrona.

4 0

Mun, 30 07 2012Czosnek sinawy

Czosnek sinawy (Allium senescens) należy do rodziny amarylkowatych. Pochodzi z Azji, gdzie występuje na naturalnych stanowiskach. Bylina ta kwitnie w sierpniu i wrześniu. Lilioworóżowe kwiaty osadzone są na 30 cm pędach, zebrane są w kuliste baldachy. Kwiaty pachnące, chętnie odwiedzane przez motyle. Liście zielone, spłaszczone, dorastające do 20 cm długości.

Wymaga stanowisk słonecznych. Do nasadzeń na rabaty, skarpy i jako roślina okrywowa.

3 1

Mun, 29 07 2012Pęcherznica kalinolistna

Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius) – gatunek rośliny należący do rodziny różowatych (Rosaceae). Gęsty krzew o rozmiarach do 3 metrów wysokości i 5 metrów szerokości, zrzucający liście na zimę. Rośnie szybko, silnie się rozkrzewia. Zakwita wczesnym latem, kwiaty białe zebrane w kuliste baldachogrona. Krzew całkowicie mrozoodporny.

2 0

Mun, 18 07 2012Weigela Krzewuszka

Krzewuszka jest bardzo dekoracyjnym krzewem o wysokości do 2-3 metrów. Pochodzi z Azji, gdzie występuje na naturalnych stanowiskach. Jest to roślina wieloletna z rodziny przewiertniowatych.

Kwitnie bardzo obficie. Kwiaty w kształcie dzwonków pojawiają się w okresie maj-czerwiec. W zależności od odmiany kwitnie w kolorze od różnych odcieni różu, czerwieni do bieli. Pędy sztywne lub lekko łukowate. Liście zielone, żółtozielone lub purpurowe.

Weigela ma wyjątkowo małe wymagania. Jest to roślina łatwa w uprawie, choć nieco wrażliwa na mrozy. Wymaga stanowiska słonecznego lub pół cienistego. Lepiej kwitnie na glebach żyznych, stąd wymaga nawożenia.

Polecana do nasadzeń w dużych ogrodach, na szpalery czy żywopłoty, na nasadzenia przy budynkach, ogrodzeniach i obrzeżach trawników.

8 0

Mun, 18 07 2012Pięciornik krzewiasty

Pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa) jest niskim krzewem z rodziny różowatych. Roślina idealnie sprawdza się na terenie Polski ponieważ nie przemarza, nie nadmarza. Doskonale poradziła sobie podczas silnych mrozów zimą 2012 roku, gdy wiele krzewów, zwłaszcza zimozielonych, jak irgi czy berberysy i bukszpany nadmarzły. Posiada wiele atrakcyjnych odmian o różnych kolorach od żółtego, białego, różowego, czerwonego czy pomarańczowego. Ma ciemnozielone ulistnienie, które zrzuca na zimę. Naprawdę imponująco wygląda wiosną i latem, gdy jest obsypany pięknymi kwiatami. Najwyższe odmiany pięciorników dorastają do 1 metra wysokości. Jednak roślina ta jest podatna na przycinanie. Można więc ją przycinać wiosną i nieco ograniczać jej wzrost.

Pięciorniki najlepiej rosną w pełnym słońcu. Są mało podatne na choroby i uszkodzenia związane z atakiem szkodników. Roślina nie jest wymagająca co do gleby, ale najlepiej rośnie na glebach lekkich, przepuszczalnych, piaszczystych.

Pięciornik nadaje się na rabaty, skalniaki, do nasadzeń na szpalery czy żywopłoty. Ze względu na całkowitą mrozoodporność można go także hodować w większym pojemniku na balkonie.

9 0

Mun, 05 07 2012Ogród botaniczny Glasnevin. Irlandia.125 0

Pati, 01 07 2010Z wizytą w storczykarni45 0

IksX, 14 12 2009Arboretum Bolestraszyce

Arboretum Bolestraszyce położone jest 7 km od Przemyśla. Zostało założone w 1975 roku. Znajduje się tam park i dwór, a także fort dawnej Twierdzy Przemyśl. Łączna powierzchnia to 25 hektarów (w tym 0,87 ha stawów). Ekspozycja obejmuje 2200 taksonów drzew i krzewów, 1200 taksonów roślin zielnych oraz 180 taksonów roślin szklarniowych.

46 0

Ogrody, 22 03 2009Ogród botaniczny w Lublinie

Ogród botaniczny UMCS w Lublinie położony jest w dolinie rzeki Czechówki. Został założony w 1965 roku. Powierzchnia ogrodu wynosi 25 hektarów. Możemy w nim podziwiać 6500 taksonów roślin.

100 0

Ogrody, 21 03 2009Urządzamy ogród

Zakładanie ogrodu jest równie ważne jak budowa czy wykończenie domu. Odpowiednio dobrany układ zieleni, zaplanowane ścieżki, oczka wodne czy altany sprawią, że w naszym ogrodzie będziemy chcieli spędzać jak najwięcej czasu, a jego pielęgnacje będzie dla nas przyjemnością.

Jednak posadzenie roślin czy zasianie trawy to nie wszystko. Sztuką jest dobór oraz kompozycja roślin, dopasowana do otoczenia i ukształtowania terenu. Rośliny sadzimy tak, aby się wzajemnie uzupełniały, zestawiając gatunki o różnych pokrojach, kolorach i wzroście. Rośliny należy sadzić tak, aby nie tworzyły agresywnych kompozycji, poprzez dobór kolorów i form.

W zależności od przestrzeni jaką mamy do zagospodarowania planujemy urządzanie ogrodu. Jeśli mamy swoją wizję to jest już połowa sukcesu. Chociaż należy brać pod uwagę warunki, wielkość działki i inne ograniczenia charakterystyczne dla terenu. Im mniejszy ogród tym trudniej o dobór odpowiednich gatunków.

Oprócz roślin ważnym akcentem w ogrodzie są alejki, ścieżki i podjazdy. Dobranie odpowiednich faktur i materiałów tworzy całość z innymi fragmentami ogrodu. W sklepach mamy duży wybór detali ozdobnych i materiałów budowlanych.

Elegancką oprawą każdego domu jest zadbany trawnik. Ważne, aby miał pod dostatkiem wody. Dlatego warto pomyśleć o automatycznym nawadnianiu.

Tam, gdzie nie chce rosnąć trawa czy też gleba jest słaba możemy posadzić byliny zadarniające. Dobrym sposobem na wyeksponowanie bylin jest skalniak. Taki ogródek skalny najłatwiej jest zakładać na terenie pofałdowanym, gdzie rośliny posadzone między kamieniami tworzą harmonijną całość z otoczeniem. Na skalniaku mogą rosnąć rośliny o rozmaitych wymaganiach oraz niewielkich rozmiarach. Ze skalniakiem dobrze komponuje się oczko wodne, które tworzy przyjemny mikroklimat oraz wprowadza miły nastrój. Niewielka kaskada i szum strumyczka sprawi, że będzie to nasze ulubione miejsce w ogrodzie. W pobliżu oczka możemy wygospodarować miejsce do wypoczynku typu altana czy grill ogrodowy.

Wiosna to dobry czas, żeby zająć się urządzaniem naszego wymarzonego ogrodu.

35 3

Ogrody, 04 03 2009Ogród pałacowy w Łańcucie46 2

Mun, 03 01 2006Park bambusowy Schellinkhout w Holandii25 2

Mun, 03 01 2006Ginkgo – Miłorząb

Ginkgo biloba – Miłorząb japoński/chiński/dwuklapkowy – jedyny żyjący przedstawiciel klasy Ginkgopsida. Należy do roślin nagozalążkowych. Pień przypomina budową drzewa iglaste, jest silnie rozgałęziony i osiąga 30m wysokości. Miłorząb wytwarza pędy dwojakiego rodzaju: krótkopędy (przyrost kilka mm rocznie) i długopędy (przyrost około metr w ciągu roku) . Pędy Tej rośliny pokryte są charakterystycznymi wachlarzykowatymi liśćmi zrzucanymi na zimę . Użyłkowanie blaszki liściowej jest dychotomiczne . Miłorząb to roślina Dwupienna. Drzewo to było już cenione za swój wdzięk setki lat temu. Istnieją teorie że właśnie dzięki chińskim i japońskim ogrodom gatunek ten nie wyginął i może cieszyć oczy ogrodników do dzisiaj. Roślina nie stawia wielkich wymagań, ważne by w momencie sadzenia liczyć się z przyszłymi rozmiarami „drzewka”. Odporny na mrozy i pasożyty.

2 3

Tramal, 03 09 2005Krym Południowy. Notatka.

Południowe Wybrzeże Krymu to strefa roślinności śródziemnomorskiej. Obszar ten ciągnie się od Teodozji do Sewastopola i jest to dosyć wąski pas wzdłuż Morza Czarnego, ograniczony od północy pasmem gór. Na obszarze Południowego Krymu występują łagodne zimy. Pogoda jest kształtowana przez morze (rezerwuar ciepła) i góry (ograniczają napływ zimnego powietrza z północy). Dzięki temu zimuje tu sporo egzotycznych roślin, takich jak granat, oliwka, jaśmin, figa, niepokalanek, albicja czy opuncja. Rośliny te można oglądać m.in. w Sudaku, Nowym Świecie, Ałuszcie, Nikicie i Jałcie. Należy tu zwrócić uwagę na Nikicki Ogród Botaniczny w okolicach Jałty. Na obszarze 1000 ha można podziwiać około 15 tys. gatunków roślin m.in. bambusy, palmy i bananowce.
Krym 'śródziemnomorski' ogranicza się do wybrzeża oraz zaledwie kilku miasteczek. Duży napływ turystów (zwłaszcza w lipcu) podnosi ceny do nieprzyjemnego poziomu. Ale za to wino przepyszne!!!

37 2

Muniek, 02 08 2005

  © 2019 SuperOgród  Projekt i wykonanie


SuperOgród Archiwum
Liliowiec Blue Sea

Dekoracyjna odmiana liliowca o fioletowych kwiatach z żółtym środkiem. Dorasta do 60 cm wysokości. Kwiatostany rozwijają się od czerwca do lipca. Liliowce to niezawodne rośliny o małych wymaganiach. Są to rośliny całkowicie mrozoodporne, wymagają stanowisk widnych lub silnie nasłonecznionych.

2 0Liliowiec Frans Hals

Niezwykle dekoracyjna odmiana liliowca o żółto-pomarańczowych kwiatach. Liliowiec o dwubarwnych kielichach: trzy płatki kwiatu są intensywnie pomarańczowe, pozostałe trzy żółte, gardło kwiatu złociste. Dorasta do 60 cm wysokości. Trzyletnia kępa tej odmiany w ciągu jednego sezonu wydaje 350 kwiatów. Kwitnie bardzo obficie w lipcu. Liliowce to niezawodne rośliny o małych wymaganiach. Są to rośliny całkowicie mrozoodporne, wymagają stanowisk widnych lub silnie nasłonecznionych.

1 0

Miłorząb dwuklapowy

Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba) – gatunek drzewa należącego do rodziny miłorzębowatych.

4 0Ognik szkarłatny

Ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea) - gatunek krzewu z rodziny różowatych.

3 0Żywotnik zachodni Tuja Smaragd

Najlepsza stożkowa odmiana tuji, o silnym wzroście. Osiąga w wieku 10 lat około 2,5 metra wysokości. Polecana na żywopłoty nieformowane. Gęstość sadzenia w rzędzie: co pół metra.

2 0Żywotnik zachodni Tuja Danica

kulista, karłowa odmiana żywotnika, osiągająca w wieku lat 10 do pół metra wysokości.

2 0Hakonechloa smukła

Hakonechloa smukła (Hakonechloa macra) – trawa rabatowa pochodząca z Japonii.

4 0Róże okrywowe

Róże okrywowe (Rosa) - rodzaj krzewów należących do rodziny różowatych (Rosaceae).

2 0Tawuła van Houtte'a 'Gold Fountain'

Tawuła van Houtte'a 'Gold Fountain' (Spiraea vanhouttei) – krzew z rodziny różowatych. Dorasta do około 1 metra wysokości. Cenna odmiana ze względu na zielono złotożółte ulistnienie. Lubi stanowiska słoneczne, w cieniu ma mniej intensywne wybarwienie liści. Kwiaty białe, lekko pachnące, zebrane w grona, rozwijające się w czerwcu. Polecana do kontrastowych kompozycji w ogrodach jako element kolorystyczny.

1 0

Dąbrówka rozłogowa ‘Atropurpurea’

Dąbrówka rozłogowa ‘Atropurpurea’ (Ajuga reptans) – roślina należąca do rodziny jasnotowatych. Niska, zadarniająca bylina, ozdobna głównie z liści. Tworzą one gęstą kępę do 15 cm wysokości. Kwitnie od maja do sierpnia.

1 0

Dereń jadalny

Dereń jadalny (Cornus mas) – gatunek rośliny z rodziny dereniowatych. Tworzy rozłożysty krzew do 5 m wysokości. Pochodzi ze Europy, ale jest uprawiany w wielu krajach świata ze względu na jadalne owoce. Z owoców derenia jadalnego robi się dżemy i nalewki. Krzew ten może być wykorzystywany również jako roślina ozdobna.

2 0Tawułka chińska

Tawułka chińska (Astilbe chinensis) – bylina należąca do rodziny Saxifragaceae-skalnicowate. Pochodzi z północnych Chin i Korei. Tworzy gęstą kępę liści osiągających wysokość do 15 cm. Wysmukłe kwiatostany w postaci wiechy dorastają do 25 cm., kwitnie od sierpnia do września. Kwiaty, w zależności od odmiany, mają barwę różową, czerwoną lub białą. Lubi żyzne, próchniczne i dość wilgotne gleby oraz stanowiska cieniste i pół cieniste.

3 0Skalnica Arendsa ‘Peter Pan’

Skalnica Arendsa ‘Peter Pan’ (Saxifraga arendsii) - należy do rodziny Saxifragaceae-skalnicowate. Niska bylina tworząca zwarte poduszeczki. Liście zielone, powcinane. Kwiaty czerwone. Kwitnie wczesną wiosną. Pierwszym hodowcą odmian był Georg Arends z Niemiec, stąd nazwa tej byliny.

3 0Perowskia łobodolistna

Perowskia łobodolistna (Perovskia atriplicifolia) - należy do rodziny Lamiaceae-wargowe. Dziko występuje od Afganistanu po Himalaje. Jest podkrzewem o szarych, aromatycznych liściach. Kwitnie w sierpniu i wrześniu. Kwiaty fioletowo niebieskie, bardzo drobne. Stanowisko musi być słoneczne, ziemia sucha, przepuszczalna. Wiosną przycina się pędy do miejsc zdrewniałych, z których szybko wypuszcza nowe.

2 0Ożanka właściwa

Ożanka właściwa (Teucrium chamaedrys) - gatunek rośliny należący do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Niewielki półkrzew, o wysokości do 30 cm. Liście błyszczące, drobne o karbowanych brzegach. Kwiaty różowe, zebrane w luźne kłosy. Zakwitają od lipca do września.

1 0

Spartyna grzebieniasta ’Aureomarginata’

Spartyna grzebieniasta ’Aureomarginata’ (Spartina pectinata) – silnie rosnąca trawa ozdobna o kępiastym pokroju, dorastająca do 1,5 m. Należy do rodziny Poaceae - wiechlinowate. Pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie rośnie przeważnie na terenach bagiennych. Liście o ostrych brzegach długości do 60 cm, zwężające się w długą szpicę. Po zaschnięciu pozostają ozdobne przez całą zimę, więc należy je ścinać dopiero na wiosnę.

4 0Kostrzewa Festuca

Kostrzewa (Festuca) - rodzaj roślin należący do rodziny wiechlinowatych. Trawy rabatowe na stanowiska słoneczne i pół cieniste. W praktyce w ogrodach spotyka się najczęściej dwa rodzeje kostrzewy: Kostrzewa Gautiera (Festuca gautieri) i Kostrzewa popielata (Festuca glauca).

Pierwsza tworzy zwarte poduszeczki do 10 cm wysokości. Jest zimozielona, szybko się rozrasta, nadaje się do ogrodu skalnego oraz do ogólnego zadarniania. Często bywa sadzona w skupiskach po kilka sztuk.

Kostrzewa popielata natomiast tworzy okrągłe kępy, rozrasta się bujnie. Ma szaroniebieskie liście, kwiaty zebrane w wiechy. Do nasadzeń w ogrodach skalnych, przy budynkach, do kontrastowych kompozycji w ogrodach oraz na obrzeża trawników.

2 0Irga Dammera

Irga Dammera (Cotoneaster dammeri) - gatunek zimozielonego krzewu z rodziny różowatych. Występuje naturalnie w Chinach. Liście zimozielone, skórzaste, drobne, jajowate do zaokrąglonych. Kwiaty drobne, białe, pachnące, pojawiają się na przełomie maja-czerwca. Owoce kuliste, czerwone, bardzo liczne. Krzew o pokroju płożącym, pędy zakorzeniają się. Stanowiska słoneczne do pół cienistych. Doskonała roślina okrywowa.

3 0Lawenda

Lawenda jest rośliną z rodziny jasnotowatych. Tworzy niski pół krzew do 60 cm wysokości. Pochodzi znad brzegów Morza Śródziemnego, gdzie występuje na naturalnych stanowiskach. Występuje między innymi w północnej Afryce, Hiszpanii czy południowej Francji. Drobne lancetowate liście po roztarciu wydzielają przyjemny orzeźwiający korzenny zapach.

2 0Liliowiec 'Stella de Oro'

Lililowiec ‘Stella de Oro’ (Hemerocallis) jest byliną z rodziny żółtakowatych. Tworzy trawiaste kępki do 40 cm wysokości. Jest ceniony za piękne, żółto-pomarańczowe kwiaty, przypominające kwiaty lilii. Liliowce doskonale się czują na stanowiskach słonecznych i lekko zacienionych. Są łatwe w uprawie, mrozoodporne, rosną praktycznie w każdej glebie.

2 0Kocimiętka Faassena Nepeta faassenii

Kocimiętka Faassena (Nepeta faassenii) jest byliną z rodziny jasnotowatych. Dorasta do 30-40cm wysokości. Posiada srebrnozielone, mocno pachnące liście. Kwiaty koloru niebieskiego. Stanowisko słoneczne. Kocimiętka znana jest także z wpływu, jaki wywiera na koty. Rośliny zawierają nepetalakton, będący prawdopodobnie kocim feromonem.

2 0Tawuła japońska Spirea japonica

Tawuła japońska (Spirea japonica) – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny różowatych. Pochodzi z Azji, gdzie występuje na naturalnych stanowiskach. Jest jednym z najpopularniejszych krzewów występujących w Polsce. Tawuły japońskie kwitną bladoróżowo lub czerwono, rzadko biało, kwiaty są drobne, zebrane w baldachogrona.

4 0Czosnek sinawy

Czosnek sinawy (Allium senescens) należy do rodziny amarylkowatych. Pochodzi z Azji, gdzie występuje na naturalnych stanowiskach. Bylina ta kwitnie w sierpniu i wrześniu. Lilioworóżowe kwiaty osadzone są na 30 cm pędach, zebrane są w kuliste baldachy. Kwiaty pachnące, chętnie odwiedzane przez motyle. Liście zielone, spłaszczone, dorastające do 20 cm długości.

Wymaga stanowisk słonecznych. Do nasadzeń na rabaty, skarpy i jako roślina okrywowa.

3 1Pęcherznica kalinolistna

Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius) – gatunek rośliny należący do rodziny różowatych (Rosaceae). Gęsty krzew o rozmiarach do 3 metrów wysokości i 5 metrów szerokości, zrzucający liście na zimę. Rośnie szybko, silnie się rozkrzewia. Zakwita wczesnym latem, kwiaty białe zebrane w kuliste baldachogrona. Krzew całkowicie mrozoodporny.

2 0Weigela Krzewuszka

Krzewuszka jest bardzo dekoracyjnym krzewem o wysokości do 2-3 metrów. Pochodzi z Azji, gdzie występuje na naturalnych stanowiskach. Jest to roślina wieloletna z rodziny przewiertniowatych.

Kwitnie bardzo obficie. Kwiaty w kształcie dzwonków pojawiają się w okresie maj-czerwiec. W zależności od odmiany kwitnie w kolorze od różnych odcieni różu, czerwieni do bieli. Pędy sztywne lub lekko łukowate. Liście zielone, żółtozielone lub purpurowe.

Weigela ma wyjątkowo małe wymagania. Jest to roślina łatwa w uprawie, choć nieco wrażliwa na mrozy. Wymaga stanowiska słonecznego lub pół cienistego. Lepiej kwitnie na glebach żyznych, stąd wymaga nawożenia.

Polecana do nasadzeń w dużych ogrodach, na szpalery czy żywopłoty, na nasadzenia przy budynkach, ogrodzeniach i obrzeżach trawników.

8 0Pięciornik krzewiasty

Pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa) jest niskim krzewem z rodziny różowatych. Roślina idealnie sprawdza się na terenie Polski ponieważ nie przemarza, nie nadmarza. Doskonale poradziła sobie podczas silnych mrozów zimą 2012 roku, gdy wiele krzewów, zwłaszcza zimozielonych, jak irgi czy berberysy i bukszpany nadmarzły. Posiada wiele atrakcyjnych odmian o różnych kolorach od żółtego, białego, różowego, czerwonego czy pomarańczowego. Ma ciemnozielone ulistnienie, które zrzuca na zimę. Naprawdę imponująco wygląda wiosną i latem, gdy jest obsypany pięknymi kwiatami. Najwyższe odmiany pięciorników dorastają do 1 metra wysokości. Jednak roślina ta jest podatna na przycinanie. Można więc ją przycinać wiosną i nieco ograniczać jej wzrost.

Pięciorniki najlepiej rosną w pełnym słońcu. Są mało podatne na choroby i uszkodzenia związane z atakiem szkodników. Roślina nie jest wymagająca co do gleby, ale najlepiej rośnie na glebach lekkich, przepuszczalnych, piaszczystych.

Pięciornik nadaje się na rabaty, skalniaki, do nasadzeń na szpalery czy żywopłoty. Ze względu na całkowitą mrozoodporność można go także hodować w większym pojemniku na balkonie.

9 0Ogród botaniczny Glasnevin. Irlandia.125 0Z wizytą w storczykarni45 0Arboretum Bolestraszyce

Arboretum Bolestraszyce położone jest 7 km od Przemyśla. Zostało założone w 1975 roku. Znajduje się tam park i dwór, a także fort dawnej Twierdzy Przemyśl. Łączna powierzchnia to 25 hektarów (w tym 0,87 ha stawów). Ekspozycja obejmuje 2200 taksonów drzew i krzewów, 1200 taksonów roślin zielnych oraz 180 taksonów roślin szklarniowych.

46 0Ogród botaniczny w Lublinie

Ogród botaniczny UMCS w Lublinie położony jest w dolinie rzeki Czechówki. Został założony w 1965 roku. Powierzchnia ogrodu wynosi 25 hektarów. Możemy w nim podziwiać 6500 taksonów roślin.

100 0Urządzamy ogród

Zakładanie ogrodu jest równie ważne jak budowa czy wykończenie domu. Odpowiednio dobrany układ zieleni, zaplanowane ścieżki, oczka wodne czy altany sprawią, że w naszym ogrodzie będziemy chcieli spędzać jak najwięcej czasu, a jego pielęgnacje będzie dla nas przyjemnością.

Jednak posadzenie roślin czy zasianie trawy to nie wszystko. Sztuką jest dobór oraz kompozycja roślin, dopasowana do otoczenia i ukształtowania terenu. Rośliny sadzimy tak, aby się wzajemnie uzupełniały, zestawiając gatunki o różnych pokrojach, kolorach i wzroście. Rośliny należy sadzić tak, aby nie tworzyły agresywnych kompozycji, poprzez dobór kolorów i form.

W zależności od przestrzeni jaką mamy do zagospodarowania planujemy urządzanie ogrodu. Jeśli mamy swoją wizję to jest już połowa sukcesu. Chociaż należy brać pod uwagę warunki, wielkość działki i inne ograniczenia charakterystyczne dla terenu. Im mniejszy ogród tym trudniej o dobór odpowiednich gatunków.

Oprócz roślin ważnym akcentem w ogrodzie są alejki, ścieżki i podjazdy. Dobranie odpowiednich faktur i materiałów tworzy całość z innymi fragmentami ogrodu. W sklepach mamy duży wybór detali ozdobnych i materiałów budowlanych.

Elegancką oprawą każdego domu jest zadbany trawnik. Ważne, aby miał pod dostatkiem wody. Dlatego warto pomyśleć o automatycznym nawadnianiu.

Tam, gdzie nie chce rosnąć trawa czy też gleba jest słaba możemy posadzić byliny zadarniające. Dobrym sposobem na wyeksponowanie bylin jest skalniak. Taki ogródek skalny najłatwiej jest zakładać na terenie pofałdowanym, gdzie rośliny posadzone między kamieniami tworzą harmonijną całość z otoczeniem. Na skalniaku mogą rosnąć rośliny o rozmaitych wymaganiach oraz niewielkich rozmiarach. Ze skalniakiem dobrze komponuje się oczko wodne, które tworzy przyjemny mikroklimat oraz wprowadza miły nastrój. Niewielka kaskada i szum strumyczka sprawi, że będzie to nasze ulubione miejsce w ogrodzie. W pobliżu oczka możemy wygospodarować miejsce do wypoczynku typu altana czy grill ogrodowy.

Wiosna to dobry czas, żeby zająć się urządzaniem naszego wymarzonego ogrodu.

35 3Ogród pałacowy w Łańcucie46 2Park bambusowy Schellinkhout w Holandii25 2Ginkgo – Miłorząb

Ginkgo biloba – Miłorząb japoński/chiński/dwuklapkowy – jedyny żyjący przedstawiciel klasy Ginkgopsida. Należy do roślin nagozalążkowych. Pień przypomina budową drzewa iglaste, jest silnie rozgałęziony i osiąga 30m wysokości. Miłorząb wytwarza pędy dwojakiego rodzaju: krótkopędy (przyrost kilka mm rocznie) i długopędy (przyrost około metr w ciągu roku) . Pędy Tej rośliny pokryte są charakterystycznymi wachlarzykowatymi liśćmi zrzucanymi na zimę . Użyłkowanie blaszki liściowej jest dychotomiczne . Miłorząb to roślina Dwupienna. Drzewo to było już cenione za swój wdzięk setki lat temu. Istnieją teorie że właśnie dzięki chińskim i japońskim ogrodom gatunek ten nie wyginął i może cieszyć oczy ogrodników do dzisiaj. Roślina nie stawia wielkich wymagań, ważne by w momencie sadzenia liczyć się z przyszłymi rozmiarami „drzewka”. Odporny na mrozy i pasożyty.

2 3Krym Południowy. Notatka.

Południowe Wybrzeże Krymu to strefa roślinności śródziemnomorskiej. Obszar ten ciągnie się od Teodozji do Sewastopola i jest to dosyć wąski pas wzdłuż Morza Czarnego, ograniczony od północy pasmem gór. Na obszarze Południowego Krymu występują łagodne zimy. Pogoda jest kształtowana przez morze (rezerwuar ciepła) i góry (ograniczają napływ zimnego powietrza z północy). Dzięki temu zimuje tu sporo egzotycznych roślin, takich jak granat, oliwka, jaśmin, figa, niepokalanek, albicja czy opuncja. Rośliny te można oglądać m.in. w Sudaku, Nowym Świecie, Ałuszcie, Nikicie i Jałcie. Należy tu zwrócić uwagę na Nikicki Ogród Botaniczny w okolicach Jałty. Na obszarze 1000 ha można podziwiać około 15 tys. gatunków roślin m.in. bambusy, palmy i bananowce.
Krym 'śródziemnomorski' ogranicza się do wybrzeża oraz zaledwie kilku miasteczek. Duży napływ turystów (zwłaszcza w lipcu) podnosi ceny do nieprzyjemnego poziomu. Ale za to wino przepyszne!!!

37 2

  © 2019 SuperOgród  Projekt i wykonanie