Google
 

Gwiazda betlejemskaGwiazda betlejemska
Zdjęcie 1 z 1
Gwiazda betlejemska
- Czy Gwiazda Betlejemska i Poinsecja to jedna i ta sama roślina?

- Tak. Gwiazda Betlejemska to zwyczajowa nazwa Wilczomlecza pięknego (Euphorbia pulcherrima) zwanego inaczej Poinsettia pulcherrima- czyli popularnie u nas Poinsecją.

- Od kiedy produkują Państwo tą roślinę?

- Od pięciu lat stale mamy w sprzdaży od 20 listopada do końca grudnia. Mamy rośliny w trzech wielkościach: wielopędową, wigilijną i pasterską (jednopędowa, mała roślinka). Kwiaty są dostępne w sieci supermarketów Aldik i Stokrotka oraz w siedzibie firmy w Niedrzwicy Kościelnej.

- Skąd wzięła się nazwa Gwiazda Betlejemska?

- Związana jest z okresem kwitnienia Poinsecji, gdyż jest to roślina dnia krótkiego a więc zakwita przy 12-godzinnym lub krótszym dniu. Najszybciej zakwita przy 9-cio godzinnym dniu- dlatego aby przyspieszyć jej kwitnienie należy skracać dzień zaciemniając roślinę (np. przykrywając ją kartonowym pudełkiem).

- Jeszcze kilka lat temu mało kto słyszał o Gwieździe. Dekorowało się domy choinkami, jemiołą, girlandami. Skąd ta roślina przybyła?

- Poinsecja pochodzi z Meksyku gdzie tworzy krzewiaste zarośla dorastające do 4-5 metrów wysokości. Z Meksyku najpierw trafiła do Stanów Zjednoczonych. Dotarła tam dzięki ambasadorowi J. R. Poinsettowi. Zadomowiła się w Stanach i stała symbolem świąt i stamtąd dotarła moda na nią do większości krajów- w tym także do Polski. Jestem pewna że nie wyprze innych ozdób i symboli- takich jak choinka, stroiki czy jemioły. Gwiazda jest traktowana jako dodatek na święta. Już teraz pojawiają się inne rośliny, które za kilka lat będą równie popularne jak Gwiazda i zagoszczą na naszych stołach. Taką rośliną jest np. Golteria która jest niską krzewinką o błyszczących listkach i czerwonych owockach- będzie to alternatywa dla osób posiadających małe mieszkania czy suto zastawione stoły gdyż tam nawet najmniejsza Gwiazda zwyczajnie nie będzie miała miejsca. Ale w chwili obecnej jest jedną z piękniejszych bożonarodzeniowych roślin pasującą do wszystkich pomieszczeń dzięki szerokiej gamie kolorów.

- A właśnie- skąd tyle kolorów?

- Barwny kwiat Poinsecji to tak naprawdę liście przykwiatowe, które otaczają bardzo drobne, żółtawe kwiaty właściwe. Kolor przykwiatków jest cechą odmianową. Wyselekcjonowano już wiele odmian i cały czas tworzone są następne. Najbardziej popularna jest oczywiście barwa czerwona- we wszystkich jej odcieniach ale są również kolory kremowe, różowe, dwu i wielobarwne, łososiowe, białe, pstrokate, obrzeżone i wiele innych. Coraz częściej pojawiają się także formy zawirusowane- czyli takie które maja zniekształcone przykwiatki np. w formie różyczek.

- Czym różnią się te które maja jeden kwiat od tych wielokwiatowych?

- Przede wszystkim sposobem uprawy. Ilość pędów kwiatowych uzależniona jest od przycinania roślin. Gdy usuniemy stożek wzrostu z pąków bocznych wyrastają pędy, które powodują przyrost rośliny na szerokość i tym samym większą ilość pędów kwiatowych. Najtańsze są te z jednym pędem kwiatowym gdyż wiąże się to z krótkim okresem produkcji. Im większa ilość pędów bocznych tym dłuższy termin produkcji i wyższa cena.

- Czy domowym sposobem można wyhodować Gwiazdę?

- Tak, ale jest to dość trudne. Łatwiej jest sobie stworzyć większą roślinę z takiej już kupionej.

- O czym powinno się pamiętać mając ją już w domu?

- Przede wszystkim o tym że jest to roślina dnia krótkiego - każde przedłużanie dnia będzie wiązało się z jej przekwitaniem. Roślina ta lubi ziemię lekko wilgotną ale nigdy nie można jej 'zalewać'. W okresie zimowym może stać nawet na słonecznym oknie. Lubi pomieszczenia widne ale niezbyt suche. Jeżeli ktoś ma bardzo sucho w domu powinien ustawić roślinę w pobliżu nawilżacza lub często ją zraszać. Gwiazda nie lubi także zimnych pomieszczeń- postawmy ją raczej w temperaturze pokojowej.

- Po świętach przeważnie wszystkie liście odpadają, czy są jakieś szanse na to aby ją przetrzymać na przyszły rok?

- Oczywiście że tak- nawet duże. Jeżeli straci barwne liście przykwiatowe należy ją przyciąć i przesadzić w większa doniczkę o jeden rozmiar.

- No właśnie- często przy przesadzaniu zauważa się maluteńką doniczkę wewnątrz tej właściwej- co z tym robić?

- Zupełnie nic- należy przesadzić ją do większej doniczki z całą bryłą korzeniową. Błędem jest usuwanie tej małej doniczki, gdyż możemy wtedy uszkodzić system korzeniowy lub łodygę główną.

- Skąd ta mała doniczka się bierze?

- Jest to specjalna doniczka w której producenci ukorzeniają sadzonki. Po przekorzenieniu jest wysadzana razem z roślina do większej doniczki. Do momentu zakupu zdąży się już mocno przekorzenić- dlatego nie warto jej usuwać.

- Czy jest jakiś sprawdzony sposób na to żeby po zrzuceniu liści nadal wyglądała atrakcyjnie?

- Dobrze jest zaopatrzyć się w nawóz dolistny i regularnie (według wskazań na etykiecie) zraszać pędy. Przyspieszy się wtedy wyrastanie pędów bocznych- a tym samym zagęszczenie rośliny i poprawienie wyglądu całej rośliny. Liście które wyrosną nie będą wybarwione lecz zielone aż do późnej jesieni.

- Czy zawsze przed świętami się wybarwia?

- Raczej tak. Zdarzają się przypadki, że wybarwia się domach lecz nie tak intensywnie jak te od producentów. Wiąże się to ze sztuczny przedłużaniem dnia- zwykłymi żarówkami. Pamiętajmy więc, że jeśli chcemy mieć pięknie wybarwioną Poinsecję na święta już w połowie października zakrywajmy roślinę przed jakimkolwiek światłem (nawet zwykłą lampką) po 9-10 godzinach. Wtedy na święta będziemy się mogli wszystkim pochwalić własną Gwiazdą Betlejemską.

- Dziękuje za rozmowę.
Z Danutą Gałęzowską z Zakładu Ogrodniczego 'Orchidea' w Niedrzwicy Kościelnej k/Lublina rozmawiała Patrycja Zdeb, © SuperOgród, 24 12 2004

Zobacz komentarze[9] Dodaj komentarz
Ostatni komentarz:
Piękny kwiat.
~ Estera 14 12 2008
To musi byc piekny kwiat.