Google
 

Cięcia artystyczneCięcia artystyczne

Pokaż duży obrazek
Zdjęcie 1 z 1
CIĘCIA ARTYSTYCZNE

Wracamy właśnie z wakacji. Niektórzy spędzili je nad morzem, inni w górach, a jeszcze inni w pięknych kurortach czy ośrodkach wczasowych. Były to na pewno miejsca, które zasługują na szczególną uwagę ze względu na swoje walory estetyczne, zdrowotne oraz krajobrazowe. Pobyt w takich miejscach usposabia nas do zwrócenia uwagi na otaczającą przyrodę oraz skłania do korzystania z jej uroków i dobrodziejstw. Często bywa tak, że dopiero wtedy dostrzegamy piękno naszego codziennego otoczenia, mimo iż pod kątem zasobów fauny i flory nie różni się ono wiele od miejsc, w których mieszkamy.

Wczasowiczem jest prawie każdy z nas, niezależnie czy jesteśmy działkowcami, właścicielami domków jednorodzinnych z pięknym ogrodem lub właścicielami mieszkania z kwiecistym balkonem. To my sami lub z pomocą fachowców możemy kreować wokół siebie ciekawsze i atrakcyjniejsze otoczenie, dzięki własnemu zaangażowaniu, pomysłowości i pielęgnacji.

Podczas urlopowych wyjazdów, szczególnie tych wakacyjnych zdajemy sobie sprawę, że w miejscu naszego zamieszkania moglibyśmy wiele zmienić. Rodzi się w nas potrzeba, aby wprowadzić do naszego otoczenia coś, co nas zauroczy. Jak ogólnie wiadomo podróże kształcą. Podczas letnich wędrówek napotykamy wiele ciekawych roślin uformowanych w piękne, budzące zachwyt bryły. Budzi się wtedy w nas chęć do działania oraz pęd do zmian. Okres powrotu z wakacji wielu z nas kojarzy się właśnie z szeroko otwartymi oczyma i postanowieniem, że choć odrobinę z tego co widzieliśmy przeniesiemy na grunt swojego podwórka. Patrząc już innym, świeżym wzrokiem na swój ogród, a nawet szersze otoczenie, dochodzimy do wniosku, że posadzone przez nas niegdyś krzewy czy drzewa stały się ogromnymi bryłami zasłaniającymi niemal cały nasz intymny świat. Zrośnięte, przepychające się wzajemnie rośliny nie pozwalają rosnąć trawie, zaś w cieniu gęstych i zarośniętych gałęzi porasta tylko mech. Musimy sobie uświadomić, że nie musi być tak dalej. Co więcej, nie trzeba drastycznych kroków by naszemu ogrodowi przywrócić piękno i na nowo nadać mu szlachetny charakter.

Krzewy przycina się, aby były młodsze, mniejsze oraz z roku na rok coraz ładniejsze. Tnie się je po to, ażeby na przyszły rok znowu obficie zakwitły lub obdarowały nas barwnymi liśćmi. Drzewka, takie jak tuje, jałowce, świerki, sosny, modrzewie, wierzby, cyprysiki itd. można pięknie przyciąć lub nawet wyrzeźbić. Sierpień oraz wrzesień to bardzo dogodne terminy, aby z takimi zabiegami wkroczyć śmiało do ogrodu. Zima jeszcze daleko, miejsca po ucięciu szybko się zagoją i ukryją w dorastających pędach. O tej porze możemy ciąć przekwitłe tawuły, forsycje, krzewuszki a nawet wiśnie, jabłonie i grusze. W ten sposób pomagamy im w pozbyciu się zbędnych gałęzi czy wilków utrudniających wzrost i dojrzewanie owoców.

Ogród założony 10 do 20 lat wstecz z maleńkich krzewów, stanie się wielkim „krzakowiskiem” jeśli nie będzie na bieżąco pielęgnowany przez fachową rękę ogrodnika lub mądrego i zdolnego gospodarza. My także chodzimy do fryzjera. Jedni tylko dla zdrowych i pięknych włosów, inni w celu kreowania własnego wizerunku. Planując ogród także pragniemy, aby był on dobrze postrzegany przez każdego kto się w nim znajdzie lub obejrzy go zza płotu. Dzięki temu jako gospodarze danego terenu wystawiamy sobie gorsze lub lepsze świadectwo. Przystąpmy zatem niezwłocznie do pracy. Tnijmy drzewa i krzewy z rozwagą oraz rozumem. Nie żałujmy kilku gałązek, których pozbycie się jest kluczem do tego, co chcemy osiągnąć. Dzięki temu w przyszłym roku korony naszych roślin staną się gęściejsze, bujniejsze i żywsze w barwach. Kształtujmy krzewy tak, by mieściły się w naszym ogrodzie nie niszcząc innych krzewów, aby nie zasłaniały furtek, okien i nie nachodziły na chodniki. Musimy pamiętać, że poprzez cięcia pozwalamy słabszym, wolniej rosnącym roślinom zabłysnąć w naszym ogrodzie. Wyciąć czy wykopać drzewko możemy zawsze i o każdej porze. Najpierw jednak należy podjąć próbę ukształtowania i wyrzeźbienia rośliny. Może ona bowiem okazać się prawdziwą perłą czekającą na swojego odkrywcę. Dojrzałe rośliny są bardziej dostojne od tych małych, a dzięki fachowej pielęgnacji staną się wizytówką naszego obejścia.

Zapraszamy do naszej Galerii cięć artystycznych. Przekonają się Państwo, jakie cuda można stworzyć z przeróżnych drzew i krzewów. Te rośliny także były kiedyś „Kopciuszkami” z brzydko wyrośniętymi pędami, by po odsłonięciu pięknego, nieraz krzywego pnia stać się księżniczkami ogrodu, a nawet całej okolicy.

Zachęcam więc do zadawania pytań dotyczących pór roku, w jakich poszczególne drzewa i krzewy można poddawać cięciom. Nasza firma zajmuję się przycinką zarówno pielęgnacyjną i artystyczną od 20 lat. Możemy pochwalić się wieloma pięknymi egzemplarzami na terenie zarówno Bydgoszczy jak i innych stron Polski.
Strona www: www.zielonepogotowie.pl
Grzegorz Majda , 05 10 2009

 Dodaj komentarz
Ostatni komentarz:
Nie ma jeszcze komentarzy.