Google
 

Jakie rośliny do ogrodu zimowego?Jakie rośliny do ogrodu zimowego?
Zdjęcie 1 z 2
1 [2]
Wybierając rośliny do ogrodu zimowego należy zastanowić się ile czasu będziemy w stanie im poświęcić. Ważne jest również usytuowanie naszego ogrodu względem stron świata oraz temperatura, jaką planujemy utrzymywać zimą.

Dla większości roślin najkorzystniejsze będą oranżerie położone po wschodniej lub zachodniej stronie domu, gdzie w ciągu dnia pojawia się zarówno słońce, jak i cień. Ogrody narażone na południowe słońce należy zwłaszcza latem osłaniać i często wietrzyć, by nie dopuścić do przegrzania pomieszczenia i roślin w nim znajdujących się. Natomiast do ogrodów po północnej stronie dociera zbyt mało słońca i ciepła, nie nadają się zatem do uprawy roślin egzotycznych.

Jeżeli nie planujemy w zimie zbyt długo przebywać w oranżerii, warto oszczędzić na ogrzewaniu i utrzymywać w niej temperaturę w okolicach 10-15°C. W takich warunkach doskonale będą się czuć rośliny rosnące w klimacie śródziemnomorskim, które w zimie przechodzą w stan spoczynku. Jednymi z popularniejszych roślin są palmy, np. chamerops niski, daktylowiec kanaryjski, palma kokosowa czy palma biczowa. Podobne wymagania jak rośliny śródziemnomorskie takie jak wawrzyn (laur), mają również aukuba japońska, eukaliptus czy mirt. Do nich pasować będą także rośliny cytrusowe, które cieszyć oczy będą nie tylko kwiatami, ale również żółtymi i pomarańczowymi owocami. Do najpopularniejszych hodowanych cytrusów należą: cytryna „Meyera”, pomarańcza gorzka, kalamondyna, mandarynka i kumkwat. Kolorowe kwiaty zapewnią bugenwille, datury czy oleandry, pasować też będą gardenie i storczyki.

Do ogrodów zimowych , w których temperatura w zimie panować będzie w granicach 18-20°C doskonale czuć się będą rośliny pochodzące z podzwrotnikowych lasów deszczowych, z dżungli, w której rośliny tworzą wielogatunkową i piętrową plątaninę. Jednak należy pamiętać o zapewnieniu tym roślinom odpowiedniej wilgotności powietrza (70-80%) regularnie podlewając je i zraszając. W takich warunkach dobrze będą rosły maranty i kalatee, urodę swoich liści pokażą w pełnej okazałości również begonie (np. begonia królewska, begonia Bowera, begonia Masona), kroton, monstera czy filodendrony. Dobrze czuć się będzie również bananowiec, który zazwyczaj w „zwykłych” domowych warunkach sprawia hodowcom problemy. Zakwitnie medinilla, storczyki, a obficiej niż w domu będą kwitły skrzydłokwiaty, anturium czy rośliny z gatunku bromeliowatych (echmea, frizea, guzmania). Zaprojektować można również małe zbiorniki wodne, w których będą rosły rośliny akwariowe, co równocześnie będzie sprzyjało nawilżaniu oranżerii.

Można także urządzić ogród w stylu dalekowschodnim, wykorzystując rośliny takie jak bambusy, różne figowce (fikusy), hibiskusy (róża chińska), różnokolorowe azalie, kamelię japońską, ardizję czy fatsję japońską. Rośliny te mogą rosnąć zarówno w „ciepłych” jaki i „zimnych” oranżeriach, jednak temperatura w zimie nie powinna spadać poniżej 10°C.

Osoby nie mogące poświęcić zbyt wiele czasu swoim roślinom, mogą do ogrodu zimowego wprowadzić kaktusy i sukulenty. Wybierać można wśród gatunków zimno- i ciepłolubnych, liściastych, łodygowych, o różnym pokroju. Popularne są: pachypodium Lamera, agawa, aloes, grubosz czy różne odmiany draceny. Spośród kaktusów możemy wybierać rośliny kuliste, kolumnowe, z różnymi cierniami, o pędach jedno- lub wieloczłonowych, rozgałęzionych lub nie, wzniesionych lub płożących się.

Niezależnie od stylu jaki wybierzemy do naszego ogrodu zimowego pamiętajmy o kilku zasadach kompozycyjnych. Obok siebie powinny znaleźć się rośliny o podobnych wymaganiach, ułatwi to ich pielęgnację. Roślin ekspansywnych nie umieszczajmy obok tych wolniej rosnących, gdyż mogą je zagłuszyć. Rośliny o kolorowych liściach, bądź kwitnące umieśćmy na tle zielonych, wówczas ich uroda będzie uwydatniona. Rośliny wyższe niech będą z tyłu, mniejsze z przodu. Pomiędzy wyższe można umieścić rośliny dobrze znoszące zacienienie, np. aglaonemy, zamioculcas zamiolistny. Rośliny o zwisających pędach i o pnączach, pomogą nam ukryć słupy konstrukcyjne. Pamiętajmy również o odpowiedniej pielęgnacji roślin, a będą się nam odwdzięczać wyglądem i bujnością liści i kwiatów.

Rośliny do ogrodów zimowych, takie jak cytryny, oliwki, palmy oraz inne egzotyczne gatunki można kupić w sklepie: www.hgdeco.pl. Firma, przy współpracy ze szklarnią oraz miłośnikami roślin egzotycznych, oferuje szeroką ofertę oraz profesjonalne doradztwo w zakresie ich pielęgnacji.

Autor: www. ogrodyzimowe.org
Strona www: www.ogrodyzimowe.org
www.ogrodyzimowe.org , 19 09 2011

 Dodaj komentarz
Ostatni komentarz:
Nie ma jeszcze komentarzy.