Google
 

Urządzenia techniczne w oczku wodnymUrządzenia techniczne w oczku wodnym

Pokaż duży obrazek
Zdjęcie 1 z 12
AQUAEL AQUAJET PFN 500-2000 – małe pompy fontannowe do oczek wodnych
1 [2] [3] ...
    Aby przydomowy staw ogrodowy funkcjonował prawidłowo i stał się dla nas powodem do dumy należy zadbać o stworzenie w nim odpowiednich warunków dla jego mieszkańców. W tym celu nieodzowne jest wyposażenie oczka wodnego w niezbędny sprzęt techniczny, gwarantujący czystość wody i jej prawidłowe natlenienie oraz przyczyniający się do zwiększania jego walorów dekoracyjnych. Do najważniejszych i najczęściej stosowanych należą pompy fontannowe, filtry i eliminatory glonów, a także zanurzalne lampy oświetleniowe. Na rynku spotyka się obecnie produkty bardzo wielu firm. Poniżej przedstawimy wybrane urządzenia z oferty znanej i cenionej przez użytkowników oczek wodnych marki AQUAEL będącej europejskim liderem produkcji sprzętu do stawów ogrodowych. Najpierw jednak, krok po kroku. przedstawimy na jakie elementy konstrukcyjne poszczególnych urządzeń należy zwrócić szczególną uwagę, aby dokonać trafnego wyboru i długo cieszyć się z ich bezawaryjnej pracy.

Pompy fontannowe

    Podstawowym urządzeniem technicznym niezbędnym praktycznie w każdym oczku wodnym jest pompa fontannowa. Pełni ona kilka podstawowych funkcji stanowiąc napęd filtra, fontanny, kaskad i strumyków oraz eliminatora glonów. Każdy model pompy odznacza się kilkoma podstawowymi parametrami niezmiernie istotnymi z punktu widzenia ich późniejszego wykorzystania. Pierwszym z nich jest maksymalna wydajność pompy wyrażona w litrach wody przepompowywanej w ciągu godziny. Dostępne w handlu pompy cechują się wydajnością od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy l/h. Można przyjąć, że minimalna wydajność pompy do konkretnego stawu ogrodowego powinna być tak dobrana, aby urządzenie było w stanie przepompować całą wodę w ciągu maksymalnie 2 godzin (a więc np. pompa o wydajności 2500 l/h do stawu o pojemności 5 m3). Jeżeli jednak planujemy budowę wodospadu lub zainstalowanie dodatkowych urządzeń zawsze lepiej jest kupić model o „oczko” większy, aby mieć w rezerwie dodatkowe możliwości jego wykorzystania.

    Drugim bardzo istotnym parametrem jest tzw. wysokość podnoszenia słupa cieczy. Pamiętajmy, że maksymalna wydajność pompy mierzona jest zawsze na jej poziomie. Jeżeli woda ma być podawana wyżej wydajność pompy systematycznie spada wraz z tą wysokością. Większość wiodących producentów przedstawia ten parametr na opakowaniach lub w instrukcji graficznie, za pomocą wykresu ilustrującego zmianę wydajności pompy wraz z wysokością na jaką musi ona podnieść wodę. Parametr ten jest szczególnie ważny jeśli zamierzamy zbudować kaskadę – w tym przypadku wydajność pompy należy odczytać dla wysokości na jaką ma się wznosić projektowana przez nas konstrukcja.

    Bardzo ważnym z ekonomicznego punktu widzenia parametrem pompy jest ich energochłonność. Analogiczne modele poszczególnych firm mogą bardzo różnić się pod tym względem. Pamiętając, że pompa jest urządzeniem które powinno działać permanentnie przez co najmniej 6-8 miesięcy w roku najlepiej oczywiście zdecydować się na urządzenie, które przy tej samej wydajności cechuje się najmniejszym poborem energii.

    Poza wyżej wymienionymi parametrami kupując pompę warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych szczegółów jej konstrukcji. Dobra pompa powinna posiadać tzw. prefiltr, czyli niewielki wkład gąbkowy lub koszyczkowy znajdujący się tuż pod otworami zasysającymi wodę, który zatrzymuje najgrubsze zanieczyszczenia chroniąc urządzenie przed zbyt szybkim zapychaniem. Poza tym warto zwrócić uwagę na materiał z którego wykonana jest oś wirnika. Może być zrobiona z metalu lub ceramiki. Zdecydowanie lepsza jest ta ostatnia, gwarantuje bowiem dużo cichszą pracę urządzenia oraz jego dłuższą żywotność. Kolejnym szczegółem konstrukcyjnym na jaki warto zwrócić uwagę jest długość kabla zasilającego. Z punktu widzenia wygody użytkownika nie powinna być ona mniejsza niż 5-10 m. Poza tym wskazane jest, aby kupiona przez nas pompa miała podstawę umożliwiającą jej przytwierdzenie np. do zatopionego w wodzie kawałka cementu lub innej podkładki. Powinna też mieć pokrętło pozwalające na swobodną regulację jej wydajności i to w możliwie największym zakresie. Na zakończenie warto też przyjrzeć się budowie samej dyszy fontannowej (najwygodniejsze są dysze teleskopowe pozwalające na dowolną zmianę wysokości w zależności od potrzeb i preferencji użytkownika) oraz upewnić się czy istnieje możliwość nabycia do niej specjalnych końcówek umożliwiających tworzenie rozmaitych efektów dekoracyjnych (słup wody w kształcie tulipana, grzyba, parasola itp.). Poza tym, i uwaga ta dotyczy nie tylko pomp, ale i wszelkiego pozostałego sprzętu, przed ich nabyciem wskazane jest zorientowanie się co do dostępności i cen części zamiennych oraz lokalizacji, profesjonalizmu i szybkości działania najbliższego serwisu firmy.

    W ofercie AQUAEL znajdują się pompy fontannowe dostosowane rozmiarami i parametrami do każdego oczka wodnego. Do małych stawów przeznaczone są innowacyjne modele AQUAJET PFN 500, AQUAJET PFN 1000, AQUAJET PFN 1500 i AQUAJET PFN 2000. Ich zaletami są niewielkie rozmiary, szczelna budowa (mogą pracować również poza oczkiem wodnym jako pompy przepływowe) i małe zużycie energii. Do średnich stawów AQUAEL poleca nowe pompy AQUAJET PFN 3500 i AQUAJET PFN 5500 – łączą one w sobie nowoczesną budowę silnika z doskonałymi parametrami (wydajnością i wysokością podnoszenia wody) oraz doskonale znane już użytkownikom modele AQUAJET PFN 7500 i AQUAJET PFN 10000. I wreszcie na posiadaczy największych stawów ogrodowych czekają potężne pompy linii AQUAJET PFN PLUS (cztery modele o wydajności 10000, 15000, 20000 i 25000 l/h). Są wyposażone w najnowocześniejsze silniki, które zapewniają im maksymalną energooszczędność. W rezultacie zużywają one do 37% energii mniej niż inne pompy o podobnych osiągach dostępne na rynku.

Filtry

    Choć pompy są najbardziej spektakularnym urządzeniem w oczku wodnym ustępują jednak ważności filtrom służącym do oczyszczania wody. To dzięki nim woda w stawie pozostaje klarowna i pozwala na niezakłóconą obserwację ryb i innych jego mieszkańców. Filtry stawowe mają postać szczelnych pojemników wypełnionych wkładami zatrzymującymi wszelkie zanieczyszczenia. Oferowane w handlu modele można podzielić w zależności od sposobu ich montażu na zewnętrzne, podwodne oraz uniwersalne. Wszystkie mają zarówno wady, jak i zalety. Filtry zewnętrzne służą do umiejscawiania poza oczkiem wodnym tuż nad jego brzegiem. Woda podawana jest do nich wężem za pomocą pompy i, po przefiltrowaniu, wypływa z powrotem do stawu. Ich zaletą jest łatwość czyszczenia oraz nie zabieranie miejsca w oczku wodnym, wadą – fakt, że stojąc na zewnątrz oczka szpecą jego otoczenie. Niedogodność tę można jednak zniwelować kupując model o oryginalnym wyglądzie, niektóre firmy oferują np. filtry w postaci ozdobnej donicy w której można zasadzić rośliny ogrodowe. Tym samym więc urastają one do rangi ciekawostki i ozdoby ogrodu.

    Filtry podwodne służą z kolei do montażu na dnie oczka – ich podstawową zaletą jest niewidoczność i co za tym idzie zwiększenie estetyki otoczenia stawu. Wady to zabieranie miejsca w jego wnętrzu oraz utrudniony dostęp w przypadku konieczności czyszczenia. Pierwsza z tych niedogodności jest jednak nieistotna w większych zbiornikach, zaś druga może mieć znaczenie tylko w przypadku kłopotów z utrzymaniem czystości wody wynikających z błędów pielęgnacyjnych (np. przekarmianie ryb, przenawożenie roślin). W prawidłowo działającym oczku wodnym konieczność czyszczenia filtra powinna zachodzić bowiem jedynie raz w ciągu sezonu podczas jego demontażu na okres zimowy.

    Podczas zakupu filtra trzeba koniecznie zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Jego obudowa powinna być szczelna, odporna i trwała, zaś pokrywa mocowana w taki sposób, aby łatwo można ją było wielokrotnie otwierać i zamykać. Dobrze jest, aby króćce na których mocowane są węże doprowadzające wodą wyposażone były w tzw. końcówkę choinkową umożliwiającą zakładanie na nie węży o dowolnie wybranej średnicy. Ponadto, jeśli decydujemy się na model podwodny warto sprawdzić, czy ma on na wierzchu zaczep do mocowania pompy, którą, w takim wypadku bardzo wygodnie jest zainstalować właśnie bezpośrednio na filtrze.

    Jednak najważniejsze jest to, co znajduje się w środku urządzenia, a więc wkłady filtracyjne. Powinny być one dobrane w taki sposób, aby realizowana była zarówno filtracja mechaniczna jak i biologiczna. Ta pierwsza polega na wychwytywaniu z wody wszelkich stałych, widocznych zanieczyszczeń, a więc liści, kawałków roślin wodnych, resztek pokarmu, mułu i zawiesiny. Do jej realizacji służą wkłady gąbkowe, maty kokosowe oraz szczotki z tworzywa sztucznego. Filtracja biologiczna polega natomiast na oczyszczaniu wody z niewidocznych gołym okiem rozpuszczonych w niej produktów przemiany materii ryb i innych zwierząt zamieszkujących nasz staw. Są one bardzo toksyczne i mogłyby doprowadzić do ich śmierci. Za ich neutralizację do bezpieczniejszej postaci odpowiedzialne są specjalne szczepy bakterii rozwijające się m.in. na wkładach filtracyjnych. Ponieważ większa część z nich wymaga do życia warunków tlenowych należy im takowe stworzyć poprzez zastosowanie odpowiednich mediów filtracyjnych. Jest to najczęściej tzw. ceramika oraz biokulki. Ceramika ma postać kawałków porowatego materiału przypominającego skałę wapienną. W tysiącach owych porów znajdują się idealne warunki do osiedlania się pożytecznych bakterii. Z kolei biokulki są okrągłymi kulami o perforowanych, żeberkowanych lub kolczastych ściankach również zapewniających doskonałe warunki do życia drobnoustrojów. We wnętrzu niektórych biokulek znajdują się ponadto fragmenty ceramiki dodatkowo wzmacniające ich działanie.

    Każdy model filtra przeznaczony jest do oczka wodnego o określonej wielkości (im większe oczko, tym większy filtr). Podobnie jak w przypadku pompy jeśli możemy sobie na to pozwolić warto kupić urządzenie odrobinę większe od zalecanego – taka nadfiltracja na pewno nie zaszkodzi, a może znacząco ułatwić utrzymanie czystości wody. Uwaga! Filtr powinien działać ciągle i nieprzerwanie (tj. 24 godziny na dobę) od wiosny aż do jesieni. Tylko taka praca gwarantuje bowiem odpowiednie efekty.

    W ofercie AQUAEL znajdują się uniwersalne filtry linii MAXI, które można instalować zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz stawu. Dostępne są trzy modele: MAXI, MAXI 1 i SUPERMAXI przeznaczone odpowiednio do oczek o pojemności do 5, 10 i 25 m sześc. Osobom, które preferują filtry zewnętrzne ceniąc sobie jednocześnie elegancję i estetykę polecić można filtr DEKOR. Ma postać ozdobnej donicy (można posadzić w niej rośliny) stanowiącej element dekoracyjny otoczenia stawu. Osoby niecierpliwe, pragnące natychmiast uzyskać efekt krystalicznie przejrzystej wody powinny zainteresować się unikalnym filtrem ciśnieniowym KLAR PRESSURE UV 8000 UV-C. Znajdujące się w jego wnętrzu zbite warstwy gąbki filtracyjnej błyskawicznie wychwytują z wody najdrobniejsze nawet zanieczyszczenia, zaś zainstalowana w nim lampa UV dodatkowo eliminuje z niej glony.

    Pamiętajmy, że do napędu filtra konieczna jest odpowiednio dobrana pompa. Początkującym miłośnikom oczek wodnych często trudno jest samodzielnie znaleźć właściwy model. Dlatego AQUAEL oferuje gotowe zestawy filtracyjne KLARJET w trzech rozmiarach: KLARJET 5000 (do oczek wodnych o pojemności do 5 m sześc.), KLARJET 10000 (do 10 m sześc.) oraz KLARJET 15000 (do 15 m sześc.). Składają się one z pompy, filtra MAXI (ale do stosowania tylko w wersji na zewnątrz oczka), węża doprowadzającego wodę oraz starannie dobranego sterylizatora UV-C. Poza wydajną filtracją zestawy KLARJET niszczą więc rozwijające się w oczku wodnym glony.

Eliminatory glonów

    Jeśli już o glonach mowa to stanowią one prawdziwą plagę w większości oczek wodnych. Aby się z nimi rozprawić wskazane jest zainstalowanie tzw. eliminatora glonów. Urządzenie to posiada zamontowany wewnątrz sterylizator UV. Emitowane przez niego światło ultrafioletowe w zakresie UV-C jest zabójcze dla żywych organizmów w tym dla niepożądanych w oczku wodnym bakterii, pierwotniaków i przede wszystkim, glonów. Sam eliminator ma postać długiej, szczelnej rury do której podawana jest z pompy woda. Przepływając w jej wnętrzu opływa ona żarnik UV przechodząc powoli przez smugę światła. Urządzenie to jest bardzo efektywne i zwykle w krótkim czasie pozwala na pozbycie się z wody zielonego zakwitu.

    Dokonując wyboru eliminatora glonów należy wziąć pod uwagę pojemność oczka do którego ma być on przeznaczony. Im większy staw tym większy i mocniejszy powinien być eliminator. Ze względów eksploatacyjnych ważna jest też długość kabla zasilającego.
    W ofercie AQUAEL znajdują się eliminatory glonów do oczka wodnego linii PS. Dostępne są następujące modele: PS 9W, PS 11W, PS 15W, PS 30W i PS 55W. Dokonując wyboru urządzenia odpowiedniego do naszego stawu można przyjąć zasadę, że na każdy metr sześcienny znajdującej się w nim wody powinno przypadać od 1,5 do 2W mocy eliminatora. Do napędu tych urządzeń idealnie nadają się pompy AQUAJET PFN 500 do 2000.

Lampy oświetleniowe

    Urządzenia te nie są niezbędne z punktu widzenia mieszkańców oczka wodnego, ale znacznie poprawiają jego wygląd pozwalając na uzyskanie ciekawej iluminacji świetlnej. Na rynku dostępnych jest wiele modeli w większości wyposażonych w wymienne filtry świetlne o różnych kolorach. Ich wybór zależy w zasadzie od gustu użytkownika. Należy jedynie upewnić się, czy są one w pełni zatapialne (tj. czy mogą pracować pod wodą) oraz czy pracują w bezpiecznej technologii 12-voltowej zabezpieczającej użytkownika przed ewentualnym porażeniem w przypadku przebicia.

    AQUAEL poleca nowoczesne zestawy oświetleniowe QUADRO składające się z czterech zanurzalnych reflektorków o mocy 10W każdy. Posiadają one po cztery wymienne filtry barwne co pozwala na dostosowanie kolorystyki iluminacji do naszych indywidualnych potrzeb. Do większych stawów przeznaczona jest 50-watowa lampa podwodna L-50. Ona również posiada trzy filtry świetlne gwarantujące różnobarwne efekty oświetleniowe.

    Tytułem zakończenia warto wspomnieć, że oprócz wyżej wymienionych urządzeń na rynku dostępna jest cała gama innych takich jak przenośne kaskady (AQUAEL poleca kilka ich modeli) pozwalające na stworzenie spiętrzeń wody, koszyki zabezpieczające pompy przed zapychaniem, siatki ochronne przeciwko kotom i ptakom wodnym, odkurzacze do dna (te ostatnie – uwaga! to nowość! – już wkrótce znajdą się w ofercie AQUAEL) i wiele, wiele innych. Ich posiadanie nie tylko uatrakcyjnia wygląd naszego stawu, ale pozwala również na jego łatwiejszą i wygodniejszą pielęgnację.
Strona www: www.aquael.pl
Aquael , 05 04 2012

 Dodaj komentarz
Ostatni komentarz:
Nie ma jeszcze komentarzy.