Google
 

Nasze ulubione kwiatyNasze ulubione kwiaty
Zdjęcie 1 z 1
    Każda kobieta kocha kwiaty. Panie, które mają ogród, dokładają wszelkich sił, aby wyglądał on pięknie i kwitnąco. Natomiast te, które ogrodu nie posiadają, przenoszą swoje ogrodnicze pasje głównie na balkon. Jednak niezależnie od posiadania ogrodu czy balkonu, każda z nich ma tez liczne kwiaty w domu – na parapetach i półkach. Jakie kwiaty należą do naszych ulubionych?

Czas storczyków

    Od kilku lat możemy zauważyć niesłabnącą popularność storczyków. Widzimy je nie tylko na parapetach mieszkań, ale także w licznych biurach, sklepach, restauracjach. I nic w tym dziwnego, gdyż są to kwiaty niezwykle piękne, okazałe i eleganckie. Znajdziemy wśród nich odmiany które kwitną cały rok.

    Choć wciąż pokutuje przekonanie, że są one trudne w uprawie, okazuje się, że nawet osoba, która nigdy wcześniej nie opiekowała się storczykiem, powinna sobie z nim poradzić.

    Doniczka dla storczyka nie musi być głęboka. Podłoże natomiast powinno składać się z kory drzewnej, torfu, węgla drzewnego oraz zapewniającego właściwy drenaż żwiru. Musimy pamiętać, aby nie sadzić rośliny zbyt głęboko. Następnie stawiamy doniczkę ze storczykiem w nasłonecznionym miejscu, pamiętając też o tym, aby zapewnić roślinie umiarkowaną temperaturę i przewiew.

    Storczyki należy nie tylko podlewać, ale i nawozić oraz podcinać, najlepiej przy okazji przesadzania. Trzeba też usuwać obumarłe korzenie, które są miękkie w dotyku, puste i brązowe. Nie powinno się natomiast często przestawiać storczyków ani zraszać.

Majestatyczne magnolie

    Magnolie ze swoimi pięknymi i okazałymi są istnymi klejnotami ogrodów. Gdy kwitną, nikt nie przechodzi obok nich obojętnie. Są więc powodem do dumy dla każdego właściciela ogrodu, w którym rosną. Wśród magnolii znajdziemy ogromną różnorodność gatunków, od karłowatych krzewów po nawet 20-metrowe drzewa.

    Na uwagę zasługują tu nie tylko kwiaty, ale także kształty tych roślin i ich owoce, które posiadają nieprzeciętne walory estetyczne i dekoracyjne. Musimy jednak wiedzieć, że w wielu przypadkach magnolie kwitną po raz pierwszy nawet kilka lat po zasadzeniu. A niektóre potrafią kwitnąć obficiej co drugi rok. A kiedy już zakwitną, możemy mieć pewność, że wiosna zadomowiła się w naszym ogrodzie na dobre.

    Wiele gatunków magnolii nie najlepiej znosi zimno, dlatego też zaleca się sadzenie ich w miejscach osłoniętych od wiatru. Źle znoszą również susze, dlatego też powinniśmy sadzić je na żyznych próchniczych glebach, a w przypadku gleb słabszych zaprawiać ziemią liściową, torfem lub kompostem. Korzenie magnolii są grube, ale też kruche, płytkie i wrażliwe na uszkodzenia. Dlatego nie należy przesadzać starszych krzewów i drzew. Przy podlewaniu nie należy zwilżać liści, natomiast podczas sadzenia – trzeba usunąć darń wokół pnia.

Róża – królowa kwiatów

    Róże cieszą się naszą sympatią od setek lat. Na świecie rośnie kilka tysięcy odmian szlachetnych i 200 gatunków dzikich. Znajdziemy wśród nich również doniczkowe miniaturki oraz pnące krzewy, będące piękną ozdobą ogrodu.

    Róże należy sadzić jesienią w miejscach dobrze oświetlonych, które nie są też narażone na szkodliwe działanie wiatrów. Niekorzystnym dla róż miejscem będzie też południowa strona budynku, gdzie będzie im po prostu za ciepło. Przyczyni się to do chorób, zniekształceń i przedwczesnego rozkwitania paków. Róż nie powinno się także sadzić w bezpośrednim towarzystwie drzew i krzewów, gdzie może braknąć dla nich składników pokarmowych, przez co nie będą dobrze rosły.

    Korzenie sadzonek należy zanurzyć w wodzie na 3 - 4 godziny przed posadzeniem. Rośliny sadzimy w przygotowanych dołkach, tak aby ich korzenie nie były podwinięte, a miejsce szczepu znajdowało się 5 cm nad linią gruntu, a następnie podlać. Przed zimą należy okryć krzewy gałęziami.

Nasiona znajdziesz na http://www.leroymerlin.pl/rosliny-nasiona-cebule,a26.html
Strona www: www.leroymerlin.pl
Magda Hoffman , 01 07 2014

 Dodaj komentarz
Ostatni komentarz:
Nie ma jeszcze komentarzy.