Google
 

Jak prawidłowo nawadniać ogród?Jak prawidłowo nawadniać ogród?
Zdjęcie 1 z 1
Niedobór wody to najczęstsza przyczyna opóźnienia plonów, nierównomiernych wschodów, a nawet utraty części z nich. Polska leży na obszarze o niskich zasobach wody, gdzie głównym źródłem wody są opady. O ile nie możemy mówić o sezonowej suszy w naszym kraju, tak okresowo występują krótkie lub średnie okresy niedoboru opadów. Rozwiązaniem na to jest zakup podstawowego sprzętu nawadniającego, którego możemy używać sezonowo.

Jakie rośliny mają największe wymagania?

Na brak wody w ogrodzie reagują najszybciej rośliny o płytkim ukorzenieniu lub dużej masie np.: ogórki, niskie pomidory, kapusta, kalafior, sałata, krzewy jagodowe, truskawki, a także jabłonie i śliwy. Jej brak odczują też warzywa i owoce, które same mogą składać się nawet w 95% z wody. Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, iż prawidłowe nawadnianie ogrodu może zwiększyć plony nawet o 30%.

Czy trawnik potrzebuje częstego podlewania?

Rozłożone i młode trawniki trzeba nawadniać nawet dwa razy w ciągu dnia, przed wschodem słońca i po zachodzie. Duża ilość wody pomaga w prawidłowym ukorzenianiu się. Dojrzały trawnik podlewamy według potrzeb, z reguły 2 razy w tygodniu, a gdy temperatura przekracza 30 stopni, nawet 3 razy w tygodniu.

Ile wody musimy zużyć?

Trawniki potrzebują od 10-20 mm wody, w zależności od rodzaju podłoża. Im więcej piachu i im grubsza warstwa filcu, tym więcej wody musimy użyć. Warzywa i owoce są bardziej skomplikowane. Ilość wody należy dostosować nie tylko do jakości gleby, ale też głębokości ukorzenia. Z reguły jest to od kilku cm przy ogórkach, do nawet 50 cm przy krzewach owocowych. Im lżejsza gleba, tym mniej wody trzeba użyć, im dłuższe korzenie, tym więcej. Co to oznacza w praktyce? Nie powinniśmy podlewać całego warzywniaka jednakowo, tylko zróżnicować poziom wody pod gatunek roślin .

Czym podlewać?

Możemy podlewać nasze rośliny „z ręki”, przy pomocy zraszaczy stacjonarnych oraz automatycznego systemu nawadniania. Możemy czerpać wodę z kranu ogrodowego, z deszczówki, ze studni lub sztucznego zbiornika. Rośliny szklarniowe oraz kwiaty będą zadowolone z podlewania kropelkowego, delikatnego i jednocześnie skutecznego. Trawniki można podlewać zraszaczami różnego typu, podobnie jak i grządki warzywne, pamiętając o tym, by strumień wody nie był zbyt intensywny. Woda stopniowo będzie przenikać przez glebę i nie uszkodzi przy tym rośliny.

Prosty system automatycznego nawadniania można zbudować samemu. Jest to duża, jednorazowa inwestycja, ponieważ wymaga zakupu pompy, studzienki rozdzielczej, sterownika, czujnik deszczu i wilgotności gleby oraz rurek, elektrozłączek i dysz. Najczęściej stosowaną metodą podlewania są zraszacze ręczne, czyli końcówki nakładane na tradycyjny wąż ogrodowy za pomocą szybkozłączki. Ich zadaniem jest rozpraszanie strumienia wody. Najwygodniejszym z nich jest pistolet, posiadający dźwignię do regulacji natężenia i rodzaju strumienia. Metodą pośrednią są zraszacze stacjonarne. Pozwalają na podlewanie dużego obszaru, najczęściej na obszarze prostokąta lub okręgu. Zaletą takiego rozwiązania jest częściowa automatyzacja pracy. W zależności od wybranego modelu można regulować kierunek zraszania, zasięg i wielkość kropli. Taką dyszę podłączamy do węża ogrodowego , podłączamy do źródła wody i ustawiamy w wybranym miejscu w ogrodzie.

Podlewanie dla cierpliwych

Podlewanie jest czynnością, która wymaga od nas dużej cierpliwości. Musimy też rozróżnić miejsca, które wymagają obfitego nawadniania od tych, którym wystarczy zwykły opad deszczu, a nadmiar wody mógłby zaszkodzić. I wybierzmy odpowiedni system nawadniania, który ułatwi nam utrzymanie ogrodu w dobrej kondycji.

Wszystko co potrzebujesz żeby nawodnić swój ogród możesz znaleźć na http://www.agito.pl/ogrod/nawadnianie/4922.html
Strona www: www.agito.pl
Agito , 21 08 2014

 Dodaj komentarz
Ostatni komentarz:
Nie ma jeszcze komentarzy.