Google
 

Jak kłaść płytki tarasowe?Jak kłaść płytki tarasowe?
Zdjęcie 1 z 1
Zaprawy klejowe do płytek ceramicznych, dostępne w sprzedaży, są coraz lepsze. Mimo to wciąż zdarzają się sytuacje, że nawet najlepszej jakości płytki tarasowe pękają. Przyczyny leżą przede wszystkim w nieprawidłowym kładzeniu płytek i nieprzestrzeganiu istotnych instrukcji.

Taras jest jednym z tych elementów budowlanych, które są szczególnie narażone na agresywne działanie warunków atmosferycznych, jak skrajne temperatury oraz ich nagłe zmiany, chemicznych środków czyszczących czy też nacisków mechanicznych. Dlatego też, aby zapewnić znajdującym się na nich płytkom bezpieczeństwo, należy przestrzegać ważnych zasad wykonawczych, które pozwolą przez długie lata cieszyć się pięknym tarasem. Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę?

Najczęstsze przyczyny pękania płytek

Jedną z podstawowych przyczyn pękania i odspajania się płytek są przesunięcia podłoża w stosunku do nich oraz brak dylatacji, zarówno brzegowych, jak i dzielących dużą powierzchnię na mniejsze fragmenty. Ważne jest przy tym także uwzględnienie kształtu tarasu. Pęknięcia powstają w wtedy właśnie w miejscach, w których powinny być wykonane dylatacje. Problem spotęgować może również brak właściwego zbrojenia w wylewce betonowej, na której położone są płytki tarasowe.

Pęknięcia mogą pojawić się w sytuacji, gdy fundament tarasu złożony jest z kilku osobnych elementów, takich jak na przykład fundamenty słupów, odrębnie murowane ścianki i nadlewana płyta. Każdy element może „pracować” i przemieszczać się oddzielnie, a to doprowadzić może do pękania płytek elewacyjnych.

Do problemów z okładziną prowadzić mogą błędy konstrukcyjne, takie jak na przykład za nisko zamontowane drzwi balkonowe. Sytuacja ta uniemożliwia często wykonanie wszystkich warstw o właściwej grubości, gdyż brakuje na nie miejsca. Zbyt cienie i miękkie podłoże szybciej ulegać będzie starzeniu i doprowadzi do odkształceń okładziny, a więc również pęknięć.

W przypadku stopnic z kapinosami bardzo ważne jest, aby nie przyklejać ich zaprawą klejową, gdyż to doprowadzi do ich uszkodzenia podczas naprężeń. Podobnie wygląda sytuacja, kiedy docinane płytki za ciasno otaczają zakotwione elementy na przykład balustrady i nie dają im możliwości ruchu.

Do szybkiego zniszczenia płytek prowadzić może układanie ich ze zbyt wąskimi fugami lub też bez fug, na styk. Warto tutaj zwrócić uwagę na fakt, że zaprawy fugowe spełniają nie tylko funkcję estetyczną, ale także praktyczną. To właśnie one kompensują naprężenia, jakie powstają między podłożem a okładziną. Dlatego też w narożnikach zaleca się używanie elastycznych spoin, takich, jak silikon.

Warto też pamiętać, że jeśli wymienimy pękniętą płytkę na nową, a nie usuniemy przyczyny problemu, sytuacja się powtórzy. Nowa płytka może pęknąć w ten sam sposób.

Co warto wiedzieć?

Planując budowę tarasu większość osób myśli głównie o jego estetycznym aspekcie, a więc o ładnym wyglądzie. Aby wybrane przez nas ładne płytki tarasowe służyły nam przez długie lata, przy ich układaniu powinny zostać spełnione warunki techniczne, montażowe i materiałowe.

Warstwę jastrychową, zwłaszcza w przypadku tarasu znajdującego się nad pomieszczeniem, można wykonać na bazie spoiw szybkowiążących. Przyspieszy to pracę i pozwoli od razu przystąpić do jej dalszych etapów.

Należy pamiętać o minimalnych spadkach, wynoszących od 1,5 do 2%. Można je wykonać lub też w razie konieczności poprawić przy pomocy szpachli wyrównawczych.

Bardzo ważnym elementem, mającym decydujący wpływ na żywotność tarasu zarówno znajdującego się nad pomieszczeniem, jak i naziemnego, jest warstwa izolacji zespolonej z podłożem. Jej wykonanie pozwoli nam zabezpieczyć przed przedostaniem się wody i wilgoci wszystkie znajdujące się poniżej warstwy, jak i pomieszczenia. Wybierzmy płytki tarasowe o jak najniższej nasiąkliwości i koniecznie przyklejmy je bardzo elastyczną zaprawą, tak by przylegały do powierzchni w 100 procentach. Warto pomyśleć o zaprawie półpłynnej, przeznaczonej do powierzchni poziomych.

Ostatnim, ale równie ważnym jak poprzednie etapem jest spoinowanie. Tutaj także należy użyć elastycznej zaprawy fugowej. Ważne jest też, aby zewnętrzna szerokość fug wynosiła co najmniej 5 mm. Warto wtedy użyć zapraw specjalnie przeznaczonych do takiego właśnie zakresu szerokości.

W przypadku dylatacji i narożników natomiast, konieczne będzie zastosowanie elastycznego silikonu wraz ze sznurem dylatacyjnym o właściwej średnicy.

Podsumowując

Aby zaoszczędzić na kosztach wiele osób decyduje się na samodzielne położenie płytek, nie zawsze znając się na temacie. Dlatego też, jeśli nie mamy w tym doświadczenia, nie róbmy tego sami, tylko powierzmy pracę sprawdzonej ekipie fachowców, którzy mają wymagane doświadczenie i przeszkolenia oraz korzystają z wysokiej jakości materiałów budowlanych.

Ciekawe aranżacje tarasów – http://www.paradyz.com/plytki/tarasowe-salon
Strona www: www.paradyz.com
Magda Hoffman , 21 08 2014

 Dodaj komentarz
Ostatni komentarz:
Nie ma jeszcze komentarzy.