Google
 

Taras ziemny łączący dom z ogrodemTaras ziemny łączący dom z ogrodem
Zdjęcie 1 z 1
Odpowiednio wykonany taras może być jednocześnie częścią domu, jak i ogrodu. Sprawdzonym sposobem na połączenie domu z ogrodem jest taras ziemny, który spoczywa na gruncie całą swoją powierzchnią i pozwala, aby granica pomiędzy wnętrzem budynku a jego otoczeniem zatarła się.

Nawierzchnia tarasu ziemnego może być wykonana z różnych materiałów, takich jak płytki tarasowe, klinkier, kostka lub drewno. Może być nawet trawiasta. Najważniejsze, żeby była równa, dzięki czemu łatwo będzie po niej chodzić oraz korzystać z mebli ogrodowych. Ponadto musi też posiadać dobrze wykonany i sprawny system odprowadzania nadmiaru wody.

Nawierzchnia trawiasta lub żwirowa

Tarasy tego typu powstają zwykle na nasypach z gruntu rodzimego. Wierzchnią warstwę przygotowuje się do wysypania żwiru lub posiania trawy. Niestety nie każdy grunt rodzimy pozwala na budowę tarasu naziemnego. Materiały takie, jak piasek, gliny i iły łatwo ulega rozmyciu przez wodę, co oznacza konieczność nawiezienia nowej ziemi. Natomiast gliniasty piasek z domieszką kamieni jest stabilny i nie trzeba się obawiać rozmycia nawet przy intensywnych opadach.

Podczas budowy tarasu ziemnego kluczowym elementem jest właściwa kolejność nakładania warstw gruntu, jak i ich prawidłowe zagęszczenie. Istotny jest też kąt ich nachylenia i jeśli musi przekraczać 45°, konieczne będą zabezpieczenia w postaci murków oporowych lub palisad.

Aby dodatkowo zabezpieczyć taras przed rozmyciem i mieszaniem się gruntów, warto wykorzystać płat geowłókniny, pozostawiając jego fragmenty po bokach i wywijając na zbocza nasypu. Zanim cały taras porośnie trawą, należy zabezpieczyć taras siatką stalową. Natomiast w przypadku nawierzchni żwirowej konieczne będzie otoczenie tarasu krawężnikiem.

Płytki na betonowym podkładzie

Jedną z popularniejszych i doskonale sprawdzających się możliwości jest wykonanie nawierzchni z materiałów takich jak płytki tarasowe, klinkierowe lub gresowe, które charakteryzują się trwałością i dużą odpornością na działanie warunków atmosferycznych, jak deszcze, zmiany temperatur oraz mróz. Wybrane płytki powinny być też odporne na ścieranie i mieć antypoślizgową powierzchnię. Producenci ceramiki oferują szeroki wybór płytek, spośród których z pewnością znajdziemy coś, co przypadnie nam do gustu i będzie pasowało do naszego domu i ogrodu. Płytki tarasowe mają bowiem szeroką gamę kolorystyczną, jak i bogate wzornictwo. Nie brakuje wśród nich kolekcji, które do złudzenia przypominają naturalny kamień lub drewno.

Do ułożenia płytek potrzebne będzie wylanie betonowej płyty, co wiąże się z koniecznością właściwego przygotowania podłoża. Trzeba usunąć humus, czyli złożoną ze szczątków roślinnych próchnicę, ułożyć piach, a następnie zagęścić go. Następnie kładzie się płyty z twardego styropianu lub też polistyrenu ekstrudowanego, których zadaniem jest amortyzacja ruchów gruntu oraz stworzenie warstwy pod wylewkę, jak i dolnej warstwy hydroizolacyjnej.

Gdy podłoże jest przygotowane, wylewa się na nie 15-centymetrową warstwę betonu. Nie można przy tym zapomnieć o drobnym spadku w stronę zewnętrznych krawędzi – ok 1,5 – 2%, jak i o zatopieniu w betonie uzbrojenia w postaci stalowej siatki. Następnie trzeba zatrzeć powierzchnię betonowej wylewki na gładko i ponacinać szczeliny dylatacyjne o szerokości około 0,5 cm w odstępach 3-metrowych lub też skorzystać z gotowych profili dylatacyjnych. Pamiętajmy przy tym, że zdylatowana powierzchnia nie może przekroczyć 3 – 4 m².

Kolejnym istotnym krokiem, który uchroni płytki tarasowe i całą konstrukcję przed zniszczeniem, jest hydroizolacja, którą wykonuje się przed ułożeniem warstwy wykończeniowej, a więc wtedy, gdy chcemy użyć zaprawy klejowej do przyklejania płytek. Po trzech dniach od wylania, powierzchnię betonowej płyty należy pokryć odpowiednią izolacją. Możemy do tego wykorzystać nakładaną w 2 – 3 warstwach płynną folię albo matę izolacyjną, którą mocuje się do podłoża hydroizolacyjnym klejem do płytek lub zaprawą klejową.

Jako płytki tarasowe, obok klinkieru często wykorzystuje się gres. Szczególnie polecane płytki gresowe, to te które mają jednorodną powierzchnie. Są one bardzo trwałe, odporne na ścieranie, plamy, działanie środków chemicznych, jak i również nie nasiąkają. Gdy już położymy płytki, musimy odczekać kolejne 2 – 3 dni, aby móc rozpocząć spoinowanie przy pomocy mrozoodpornej zaprawy o zwiększonej elastyczności.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Najlepiej jest zaplanować budowę tarasu naziemnego już w momencie projektowania domu, co pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów związanych z remontem i ewentualnymi przebudowami, jak i oszczędzić sporo czasu. Warto wtedy określić też wielkość i lokalizację tarasu, potrzebne do jego budowy materiały, jak i też dokładnie rozplanować sam sposób wykonania. Wtedy przynajmniej niektóre prace będzie można przeprowadzić już podczas budowy domu.

Duży wybór płytek na taras i balkon możesz znaleźć na stronie https://sklep.paradyz.com/produkty/plytki--balkon-i-taras
Strona www: sklep.paradyz.com
Magda Hoffman , 21 08 2014

Zobacz komentarze[1] Dodaj komentarz
Ostatni komentarz:
Dom i ogród
~ admcio45 21 07 2016
Fajny pomysł na pewno go użyje. budom-market.pl