Google
 

Czy tunel foliowy może zastąpić szklarnię ogrodową?Czy tunel foliowy może zastąpić szklarnię ogrodową?

Pokaż duży obrazek
Zdjęcie 1 z 1
Szklarnia ogrodowa i tunel foliowy stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnej hodowli roślin, ponieważ, dzięki odpowiednim warunkom zapewniają znacznie większe i częstsze plony. Szklarnia to jednak dość kosztowne rozwiązanie, dlatego wypada zapytać czy tańszy tunel foliowy może ją zastąpić? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ wybór tunelu foliowego zamiast szklarni uwarunkowany jest kilkoma czynnikami i chcąc go dokonać świadomie, warto poznać zalety, wady i różnice dzielące oba rozwiązania i na ich podstawie zdecydować.

Budowa szklarni ogrodowej

Koszty budowy szklarni i tunelu foliowego znacznie się od siebie różnią. Szklarnia to rozwiązanie bardziej profesjonalne i co za tym idzie droższe w realizacji. Wymaga też większych nakładów pracy. Szklaną konstrukcję opiera się na betonowym fundamencie i stelażu z aluminiowych bądź metalowych rurek. Samodzielna budowa szklarni ogrodowej to przedsięwzięcie raczej dla profesjonalistów niż amatorów. Konstrukcja musi być szczelna i stabilna, by mogła służyć wiele lat. Warto również wiedzieć, że budowę szklarni o powierzchni przekraczającej 25 m2 należy zgłosić w Starostwie.

Budowa tunelu foliowego

Materiałem pokrywającym tunel ogrodniczy jest folia polietylenowa. Gotowy tunel można kupić lub skonstruować samodzielnie, ponieważ jego budowa nie jest tak skomplikowana jak budowa szklarni. Metalowe rurki można kupić w wielu sklepach ogrodniczych, np. w Jula, Obi, Leroy Merlin czy Castorama. Wystarczy na nie naciągnąć folię, którą w razie potrzeby można zwijać w celu przewietrzenia wnętrza. Foliowy tunel ogrodowy jest rozwiązaniem znacznie tańszym niż szklarnia, ale jednocześnie mniej trwałym. Możemy to jednak potraktować jednocześnie jako wadę i zaletę. Tymczasowy charakter konstrukcji sprawia, że tunel ogrodniczy możemy rozstawiać w zależności od potrzeb.

Cennik gotowych tuneli znajdą Państwo na stronie: http://foliak.pl/cennik/

Warunki uprawy roślin

Folia i szkło bardzo dobrze kumulują ciepło, dlatego, zarówno szklarnia ogrodowa, jak i tunel gwarantują wydłużenie okresu wegetacyjnego roślin. W obu przypadkach możemy hodować warzywa i kwiaty, w obu otrzymamy szybsze i znacznie większe plony niż przy tradycyjnej uprawie w ogrodzie. O ile w warunkach, jakie panują w foliowym tunelu okres wegetacji roślin zaczyna się w lutym, a plonami można cieszyć się o miesiąc szybciej niż gdyby rosły bez osłony, o tyle w przypadku szklarni hodowlę można prowadzić przez cały rok, co też wiąże się z kilkukrotną zbiórką plonów. W związku z tym, iż ziemia, tak w szklarni, jak i w tunelu narażona jest na dużą eksploatację, z jej wyjałowieniem walczy się inaczej. W szklarni ziemię trzeba stale nawozić, w przypadku tunelu ogrodowego można położyć nawóz lub po prostu zmienić lokalizację rozstawiając tunel w innej części ogrodu.

Lokalizacja i mobilność

Szklarnia jest konstrukcją stałą. Betonowa wylewka zupełnie ogranicza jej mobilność. Dlatego jej lokalizację zapewniającą optymalne warunki uprawy warto dobrze zaplanować, ponieważ przeniesienie konstrukcji w późniejszym czasie będzie niemożliwe, a w najlepszym przypadku dość skomplikowane i kosztowne. Takiego problemu nie mamy w przypadku tunelu ogrodowego. Jego mobilny charakter, łatwy montaż i demontaż umożliwiają przeniesienie go w bardziej dogodne miejsce.

Odpowiednia higiena

W obu przypadkach ciepłe temperatury służą rozwojowi nie tylko roślin, ale też drobnoustrojów. Ze względu na stały charakter szklarni chorobotwórcze grzyby mogą osadzać się dodatkowo na jej elementach konstrukcyjnych dlatego zachowanie odpowiedniej higieny ma tu niebagatelne znaczenie. Zabiegi odkażające dobrze jest przeprowadzać zarówno przed okresem wegetacji roślin, jak również po jego zakończeniu. Jeżeli chodzi o tunel ogrodowy, folię można zdjąć, umyć i w kolejnym sezonie hodowli rośli na powrót założyć na stelaż.

Podsumowanie

W największym uproszczeniu porównanie pomiędzy szklarnią ogrodową, a tunelem foliowym wygląda następująco.

Gabaryty

Szklarnia ma większe gabaryty, tunel mniejsze.

Koszt budowy

Większy w przypadku szklarnii, powyżej kilkuset zł
Mniejszy w przypadku tunelu, do kilkuset zł

Materiał

W przypadku szklarnii; szkło wsparte na aluminiowym lub drewnianym stelażu, konieczność wylania fundamentów
W przypadku tunelu; folia wsparta na rusztowaniu z rurek, brak konieczności wylewania fundamentów

Mobilność

W przypadku szklarnii; brak, raz postawiona szklarnia musi pozostać w jednym miejscu
W przypadku tunelu; możliwa, tunel można przenieść w nowe miejsce, można go też łatwo zdemontować

Uprawa

W przypadku szklarnii; całoroczna
W przypadku tunelu; raczej sezonowa

Ziemia

W przypadku szklarnii; konieczność nawożenia
W przypadku tunelu; nawożenie lub zmiana lokalizacji tunelu

Jak widać każde z przedstawionych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Cena tunelu ogrodowego jest niższa, a projekt można zrobić samemu, za to szklarnia gwarantuje możliwość wydłużenia czasu upraw i plony kilka razy do roku. Szklarnia jest znacznie droższym, ale też bardziej profesjonalnym rozwiązaniem, za to tunel jest mobilny i można go rozstawiać sezonowo, w zależności od potrzeb. Jeżeli mamy niewielki ogród, ograniczony budżet i zależy nam na sezonowej hodowli, to owszem, tunel foliowy może z powodzeniem zastąpić szklarnię ogrodową.

W opracowaniu wykorzystano informacje pozyskane ze strony: http://foliak.pl/
Magdalena Kowalska , 02 01 2015

 Dodaj komentarz
Ostatni komentarz:
Nie ma jeszcze komentarzy.