Google
 

Ławki drewniane, żeliwne, czy betonowe - jakie wybrać?Ławki drewniane, żeliwne, czy betonowe - jakie wybrać?

Pokaż duży obrazek
Zdjęcie 1 z 2
1 [2]
Niezależnie od pory roku przyroda może zachwycać i cieszyć odgłosem liści szeleszczących pod stopami, śpiewem ptaków, zapachem kwitnących kwiatów czy białym puchem spadającym z nieba. Pragnienie obcowania z naturą sprawia, że właściciele przydomowych ogrodów chętnie spędzają w nich letnie popołudnia, a Ci, którzy nie mają ogrodu, wybierają się na przechadzki parkowymi alejkami pokrytymi kobiercami spadających liści. Ogród i park, mimo pięknych okoliczności przyrody powinny zapewniać również możliwość fizycznego odpoczynku, dlatego warto zamontować w nich ławki, na których można przysiąść, odpocząć lub poczytać książkę.

Wybierając ławki ogrodowe lub parkowe należy wziąć pod uwagę nie tylko ich walory estetyczne, ale też czynniki mające wpływ na ich utrzymanie i komfort użytkowania.

Rodzaje ławek

W ogólnodostępnej ofercie rynkowej można kupić modele ławek z oparciem i bez oparcia, betonowe, żeliwne, stalowe, a nawet plastikowe. Można dostać modele ławek wykonanych z drewna lub z bali, wersje stylizowane, nowoczesne lub z kategorii antywandal. Nie zawsze jednak te same ławki nadają się do urozmaicenia przestrzeni ogrodu i parku. Dlatego wybierając konkretny model, warto zastanowić się jakie powinien spełniać cechy.

Ławki drewniane

Drewno charakteryzuje się dość długą żywotnością, jednak czasem pod wpływem intensywnego deszczu lub po zimie deski pleśnieją, dlatego, aby tego uniknąć drewniane ławki warto zabezpieczyć impregnatem. To najtańsze w zakupie ławki ogrodowe.

Ławki te pasują do każdego stylu ogrodu czy parku. Podobnie, jak te wykonane z bali, najlepiej będą się one prezentowały w ogrodzie rustykalnym.

Ławki żeliwne

Żeliwo to materiał odporny na działanie czynników atmosferycznych. Ławki należy jednak zabezpieczyć specjalnym środkiem chroniącym przed rdzą i można je pozostawić na dworze, nawet przez cały rok. Mimo ażurowych motywów, żeliwne ławki ogrodowe są masywne i nie poddają się uszkodzeniom mechanicznym.

Ze względu na swoją dekoracyjność nadają się do ogrodu w stylu prowansalskim, francuskim czy angielskim. Są dość twarde dlatego można na nich położyć poduszki, by było wygodniej. Dzięki solidnej konstrukcji i dużej wadze utrudniającej przeniesienie, sprawdzą się też jako ławki parkowe.

Ławki betonowe

To zdecydowanie najtrwalsze ławki ogrodowe. Nie straszne im trudne warunki pogodowe. Właściwa impregnacja zapewnia im dodatkowo ładny wygląd na długi czas. Dzięki temu, iż nadają się do wkopania w ziemię jeszcze lepiej opierają się aktom wandalizmu – nie można ich przenieść ani przewrócić. Można zatem śmiało powiedzieć, że to ławki typu antywandal.

Silna konstrukcja sprawia, że betonowe ławki doskonale sprawdzają się jako meble miejskie. Stylizowane na proste, minimalistyczne formy, betonowe, kamienne, metalowe, a także wykonane ze stali nierdzewnej ławki będą piękną i praktyczną ozdobą w nowoczesnych ogrodach.

Konkretne modele ławek wraz z szerszymi opisami znajdą Państwo na stronie: http://fiemar.pl/lawki-ogrodowe/

Sklep, producent czy samodzielne wykonanie?

Projekt ławki ogrodowej można stworzyć samodzielnie, np. z prefabrykatów żelbetowych, drewna czy innego dostępnego materiału. Należy jednak mieć na względzie fakt, iż samodzielnie, nie zawsze oznacza najtaniej. Własnoręcznie wykonana konstrukcja, będzie opłacalna tylko wtedy, kiedy cena oraz cała budowa nie przekroczą naszych możliwości finansowych i czasowych. W przeciwnym razie lepiej odwiedzić sklep internetowy lub stacjonarny i tam kupić wybrany model. Gdzie zatem kupić ławki ogrodowe? Sprzedaż małej architektury ogrodowej prowadzi wiele sklepów ogrodniczo-budowlanych, jak Obi, Praktiker czy Castorama. Gotowe stoły, krzesła, kosze na śmieci i ławki z atestem można tanio kupić również na Allegro. Zostaje jeszcze jedna opcja – producent. Firma zajmująca się produkcją ławek przedstawi katalog ławek dostępnych w standardowej ofercie. W podjęciu decyzji pomogą tu nie tylko zdjęcia przedstawiające ławki parkowe i ogrodowe, ale też cennik oraz niezbędne informacje o parametrach, takich, jak wymiary, kształt czy zastosowany materiał. Jeżeli oferta, jaką przedstawi producent nie przypadnie nam do gustu, zawsze można zamówić u niego ławki dostosowane do indywidualnych wymagań.

Ceny, certyfikaty i normy

Ławki parkowe bez oparcia wykonane z drewna będą prawdopodobnie kosztowały mniej niż ich drewniane odpowiedniki z oparciem. Inaczej będzie się kształtować cena na betonowe, miejskie ławki przeznaczone do wkopania w ziemię i na aluminiowe lub metalowe, które można swobodnie przenieść. Niezależnie od tego czy zdecydujemy się kupić ławki betonowe, żeliwne czy drewniane, warto sprawdzić czy są to meble z certyfikatem, spełniające normy bezpieczeństwa oraz posiadające wymiary i kształt gwarantujące komfort użytkowania.

Drewniane, betonowe czy żeliwne ławki zawsze są mile widziane w przestrzeni ogrodu czy parku. Jeżeli są zadbane, podkreślają walory estetyczne otoczenia pełniąc jednocześnie bardzo ważną funkcję użytkową. Można na nich swobodnie przysiąść i w spokoju kontemplować otaczającą przyrodę.

Materiały i zdjęcia udostępniła firma: http://fiemar.pl/
Krystyna Łopacka , 02 01 2015

Zobacz komentarze[1] Dodaj komentarz
Ostatni komentarz:
http://www.avangard-ogrody.pl
~ Anna 24 11 2015
Bardzo pomocna podpowiedź w wyborze ławek:)