Kalla Zantedeschia aethiopcaTa wytworna piękność nie pochodzi z Etiopii jak można by się spodziewać po jej przydomku lecz z suchych w okresie lata, bagiennych obszarów Afryki Południowej.Osiąga wielkość około 80 cm i kwitnie wiosną. Podobnie jak anturium i skrzydłokwiat, wytwarza typowy dla obrazkowatych kwiat.Wielu amatorów nie decyduje się na uprawę Kalli, gdyż jej rytm wzrostu wydaje się być skomplikowany. Jednak roślina ta, podobnie jak słynna sansewieria, jest odporna nawet na poważne błędy uprawowe i podobnie jak jej rodaczka kliwia, najbardziej ceni sobie pozostawienie w spokoju. Stanowisko jasne i słoneczne. Latem można roślinę umieścić na balkonie lub w ogrodzie. Od pażdziernika do grudnia trzeba zapewnić roślinie temperaturę około 10 stopni i suche podłoże. Gdy kłącza znów zaczną rosnąć przenosi się ją w cieplejsze miejsce. Podlewanie po okresie kwitnienia od maja do końca czerwca skąpe, gdyż roślina przechodzi w okres spoczynku. Latem podlewać od czasu do czasu, tak jak przywykła w naturalnym środowisku. W okresie wzrostu podlewać obficie. W okresie kwitnienia nawozić co tydzień. Przesadzać w pażdzierniku. Rozmnażanie przez podział kłącza.

MK - 4-3-2005

Witam, moze ktos zna odpowiedz na dreczace mnie od 2 lat pytanie: jak sprawic by Zantadeschia oprocz pieknych lisci rowniez zakwitla w domu. Bede wdzieczna za rady.

aga - 18-3-2005

Wydaje mi się, że aby kwiat ponownie zakwitł, należy zapewnić mu czas spoczynku potrzebny do zawiązania pąków czyli od października do grudnia około 10 stopni, i późniejsze słabe podlewanie Powodzenia

mwk 55 - 29-7-2005

kupiłam dwie doniczki tej pięknej rośliny.Obie stoją na wschodnim oknie. Jedna ma się dobrze a w drugiej doniczce był mech i zaczęły jej żółknąć liście, po 2 tygodniach musiałam wszystkie obciąć.Co mam teraz zrobić? Jest niewiele informacji o oielęgnacji tej rośliny.Czy mam ję podlewać czy nie.KIedy przestać żeby zakwitła w przyszłym roku. Znalezione informacje są sprzeczne.Proszę o pomoc.

Jola z Wroclawia - 24 01 2006

ja na lato wysadzam calle do ogrodka i kwitnie co roku ale musi byc w lekkim cieniu .Na zime biore ja do domu i wkladam do pudelka z trocinami .Przetrzymuje ja do wiosny w piwnicy i na wiosne znowu ja wysadzam do ogrodka . Co roku kwitnie na nowo .

nika - 22 06 2006

co zrobic z kwiatem jak przekwitnie ? ściąć go czy zostawić? kielich z białego zrobił się zielony i zamkną się. Proszę o radę.

Marka - 13 10 2006

Czy na zimę zasuszyc bulwę zantedeshii (kalla)?

beti - 27 12 2006

niedawno kupiłam kalle i zaczeły mi żółknąć liście.co mam robić,ziemia w doniczce na górze ma biały nalot.

Maja - 22 05 2007

witam, po kupieniu i wstawieniu do domu, prawie natychmiast kwiat robi sie żółty, mokry i zaczyna "gnić".to samo dzieje sie z liśćmi. czy jest to normalne , czy kwiat mam juz przeznaczyc na straty ?

Agnieszka - 22 05 2007

Ja niestety też mam ten problem. Kupiłam 2 kalle różową i białą. Najpierw zaczęła gnić różowa (teraz została mi tylko po niej doniczka z cebulą) w tej chwili gniją liście drugiej kalli. Podlałam ją raz było wszystko w porządku, ziemia przeschła tak, że aż się skorupa zrobiła, więc podlałam drugi raz wydaje mi się, że wody nie było za dużo a jednak też zaczęła gnić, nie wiem co jest nie tak ????

ewelina - 05 06 2008

od pewnego czasu łodyga od doniczki zrobila sie brazowa czy to jakas choroba

zefel - 18 07 2008

Miałem piękne żółte kalle które kwitły co roku na mojej działce lecz niestety ostatnimi latami nie chcą kwitnąć.Kupiłem nowe odmiany i te także nie zakwitają od dwóch lat. Nie było z nimi problemu. Wykopane jesienią i przechowane w skrzynce w piwnicy,po posadzeniu wiosna pięknie zakwitały w końcu czerwca.Nie wiem co jest powodem. Liście są zdrowe i wielkie a kwiatów nie ma. Może ktoś zna przyczynę?

ANETA - 13 04 2010

Znalazłam cebulkę na podłodze w markecie - poniosłam ,wsadziłam na ogródku i pięknie zakwitła . Na zimę wzięłam do domu - następnego roku znów wsadziłam i znów zakwitła. Nie wiedziałam co to za kwiat,aż do dziś - zakupiłam dwie dodatkowe , tylko innego koloru , zobaczę czy te kupione też będą pięknie kwitły - jak ta znaleziona ??? Mam nadzieję ,że tak !!!© 2021 SuperOgród
Realizacja: Trzy Księżyce