Muchołówka amerykańska


Dionaea muscipula

Muchołówka amerykańska

Jest to roślina mięsożerna, która chwyta swoje ofiary w specyficznie wykształcone liście- kolczaste pułapki zatrzaskowe. Brzeg blaszki liściowej jest zaopatrzony w sztywne zęby które zamykają się z ofiarą w środku. Dzieje się tak dzięki włoskom czuciowym które znajdują się na płacie blaszki- to one po dwukrotnym dotknięciu informują roślinkę o "obiadku". Ofiara zwabiana jest nektarem znajdującym się na górnej powierzchni liści. Po "zatrzaśnięciu" liść pozostanie zamkniety przez około tygodnia, dlatego ważne jest aby sztucznie nie pobudzać rośliny do uruchamiania pułapek- gdyż można w ten sposób "zagłodzić" ją na śmierć!

Adriana - 11-10-2004

Co ta roslina je w zime, kiedy nie ma much? Gdzie mozna kupic taki kwiat?

MATEUSZ B - 15-11-2004

DO KITU ALE FAJNE MA ŁAPACZE I BUDOWE

muchołówka - 11-12-2004

naworzenie nie: rzadkie ale wręcz zabronione PSmozna kupic na allegro

zawa - 19-2-2005

Istotne jest podlewanie nie znosi wody z zawartością wapnia. Najlepsza byłaby deszczowka, może być przegotowana.

konik@ - 24-2-2005

nie nawidzi odsłoniętych miejsc lecz nie moze byc całkiem zasłonięta

Agus - 19-3-2005

Mam muchołówkę już 2 lata i ma się bardzo dobrze. doniczkę wypełnioną dużą ilością keramzytu na dnie i torfem wysokim trzymam w akwarium, w którym zawsze jest trochę wody (doniczka oczywiście nie ma otworów w dnie). Stoi na oknie południowym. W takich warunkach (duża wilgotność) wytwarza bardzo ładne pułapki. Zimą zawsze ograniczam podlewanie i daję jej odpocząć, co roślina przyjmuje z ulgą :), pułapki zamierają i wytwarza tylko ogonki liściowe bez pułapek, spełniające rolę liści (asymilują). Wiosną sama daje do zrozumienia, że kończy spoczynek i zaczyna wytwarzać normalne pułapki, które są do kolejnej zimy. Podłoże powinno być cały czas lekko wilgotne, lecz rośliny nie można przelać. Nie wolno nawozić!!! Sama daja sobie świetnie radę. Normalne jest, że pułapki "użyte" raz lub zamknięte 2-3 razy zamierają. Nie należy jej dlatego "męczyć" :).

damian - 26-7-2005

fajn roślink dziś pupiłem , najbardziej efektowne jest polowanie wystarczy wrzucić muche do liści a i w sekundę one się zakleszczą polecam polecam

Monika - 16-10-2005

Interesuję się roślinami owadożernymi od dłuższego czasu i to, co przeczytałam w komentarzach a także w opisie Dionaea troszkę mnie zaskoczyło. Z moich wiadomości i doświadczeń wynika, iż: 1) Roślinka NIE MOŻE być nawożona, gdyż brak azotu w glebie rekompensuje sobie zdobywaniem owadów. 2) Wymaga ciągłego dostępu do wody "gruntowej", dlatego też hodowana w doniczce potrzebuje stałego poziomu wody miękkiej w podstawce - 2 - 4cm wysokość podstawki(destylowana, lub po przegotowaniu). Najlepiej jednak stworzyć jej odpowiedni mikroklimat ;) robiąc niewielką szklarnię z listewek i folii spożywczej lub akwarium. 3) Potrzebuje jak największych ilości słońca, by pułapki wyglądały efektownie (im więcej słońca, tym czerwieńsza wewnętrzna strona pułapek) 4) Pułapki zamykają się na tydzień tylko podczas trawienia złapanego owada. Jeśli pułapka została podrażniona przez "dowcipnisia" lub "ciekawskiego" to owszem, zamknie się, jednak na drugi dzień otworzy się ponownie i nie zostaną wydzielone soki trawienne. By roślinka zaczęła trawić, po zamknięciu, pułapka musi być podrażniana od środka jeszcze przez jakiś czas (owad naturalnie walczy i stara się wydostać) 5) Zimowanie muchołówki polega na zaprzestaniu dostarczania jej wody i na obniżeniu temperatury do ok.10 st. C. Warto napomknąć, że pułapki po ok. 3 - 5 zamknięciach tracą zdolność zamykania się, dlatego nie warto bawić się nimi. Na zamknięcie pułapki, roślinka traci WIELE ważnej energii. Podobnie jest z kwiatem. Kwitnie raz (czasem więcej) razy do roku, późną wiosną lub latem, jednak kwiaty nie są ładne i warto obciąć je już na początku wykształcania pędu, gdyż zdarza się, że roślina wykształcając kwiat traci zbyt wiele energii i ginie. Pozdrawiam miłośników i życzę udanej hodowli ;)

Madzia - 30 12 2005

Ile razy w tygodniu powinno się ją karmić i czy surowe mięso(bo wiem że tym można karmić ją gdy nie ma much, czyli zimą)powinno dawać w każdą pułapkę??

Motylek - 09 02 2006

Czy w tej roślinie zachodzi fotosynteza? Czy można ją jeszcze karmić czymś innym oprócz much?

Beata S. - 10 02 2006

Zachodzi - w zielonych częściach rośliny. Żyje na podłożach ubogich w azot, więc uzupełnia niedobory tego składnika zjadając owady. Nie wiem, czy wolno dawać jej odrobinę surowego mięsa - najbezpieczniejsze byłyby jednak muchy i inne owady. Podawanie natomaist nawozów do doniczki może się źle skończyc: po prostu rosłina już nie jest do tegoprzystosowana.

asia - 04 03 2006

Moja pani od przyrody zaraziła mnie miłością do roślin. I namówiłam moją mame by mi jędną zamówiła. Ale nigdzie nie moge znależć jak mam hodować. Pomocy!

Piti - 07 07 2006

a coto jest taki słupek wyrastający ze środka roślinki bo czytałem sporo i nic o tym niema to ma około 20 cm

tomak - 20 07 2006

słyszałem o metodzie rozmnarzani dzięki samej łodydze kwiatostanu ze odcinamy łodygę na 2 cm kawałki i wsadzamy do opakowania np po tick tackach to prawda rze mogom wyrosnąć nowe roślinki ??

aminokwas - 27 07 2006

Mejemu znajomemu udało się wychodowac dużą muchołówkę. Ale po przyjeżdzie z wakacji zginął mu gdzieś kot.

Rosiczka - 15 09 2006

Znam się na roślinach owadożernych i ta muchołówka to nic nadzwyczajnego. Jak na początkującego to dobże jeśli ta muchołówka cały czas tak wygląda. ::::Pozdrawiam::::

dorota - 22 09 2006

jak mam obnizyc jej w zimie temperatue wyniesc do piwnicy nie bo za ciemno na parapecie tez cieplo

kasia_86 - 24 09 2006

witam, uwazam ze to super roślinka...jestem jej posiadaczka i zamierzam rozwinąć hodowle tych małych killerków pozdrawiam:)

kris - 30 10 2006

roślina żywi się światłem, wodą tylko że dodatkowo jest owado żerna

ewa - 04 02 2007

Dzisiaj kupiłam dzbanecznika w łodzkiej Palmiarni powiedziano mi ze rosliny owadozerne trzeba nawozic ,jak to jest czy moze mi ktos udzielic fachowej porady.

michał - 15 03 2007

co ile dni dokładne ja podlewac?

Dionaea - 28 03 2007

Żeby wasza rosiczka dobrze rosła należy: a).nie nawozić jej b).by zrobiła się czerwona na słońcu c).nie zamykać pułapek dla zabawy d).Rosiczka musi mieć zawsze mokro Mam 12 lat i chcę wam pomóc mam dwie muchołówki i jednego dzbanecznika :)

Grzesiek - 04 04 2007

Jak kupiłem sobie przez nepenti 4 rośliny owadożerne i nie wiem czy moge je chodować w akwarium czy nie bardzo prosze o odpisanie na moje pytanie zaawansowanego hodowce. Te rosiczki to :Drosera capensis,Dionaea muscipula,Drosera intermedia i Drosera aliciea. Dziękuje.

wojtek8812 - 05 04 2007

no nie do końca się zgodze bo muchołówka po sztucznym zamknieciu, nie pozostanie tak przez tydzień poniewarz jej włoski czuciowe musza być podrazniane po zamknięciu jeszcze przez kilka razy. Jesli sie tak nie stanie otworzy sie na nastepny dzien. zamyka się po dwukrotnym dotknieciu włosków 2 na raz lub jeden za drugim w czasie nie dłuzszym niz 20 sekund. zatrzaskuje sie poprzez wyrównanie cisnien i impulsie elektrycznym, przy pierwszym zamknięciu nie domyka się do końca bo muchołowka nie zadaje sobie trudu trawienia zbyt małej ofiary i mniejsze owady moga wydostac sie szczeliną.

tehacjucz - 18 05 2007

niedawno kupiłem sobie rośiczke bardzo mi śię podoba ale niewiem jak jom hodować pomocy

Mati - 13 06 2007

gdzie można kupic taką rośiczkę, bo szukam wszędzie i nie mogę znależć

mucholowka 122 - 15 06 2007

witam mam taki problem niedawno zaczol rosnąc mi pęd kwaitowy w kwiatku (mucholowka) wiec odciąlem go bo to tylko zabira energie kwaitkowi ale przez to gdzie zostala resztka pędu bo nie wycinalem go do konca tylko az do ziemi ... niechce wyrosnąc zadna nowa łapka... co moglo być przyczyną prosze dac odpowiedz na numer gg 8628888

Karol - 20 02 2008

Mam tyle pytań.Jak się ją zajmować co jle podlewać,dawać jej zimą owady czy latem terz ?Czy dzzownice terz jej dawać czy dawać jej do jednego jagby dzbanka jeść czy tylko jak najrzadziej do 1 czyli do karzdego jak w kolejce i wiele innych oto muj email:petarda15@gmail.com mam ruwnierz GG12443655 PISAĆ JESTEM ZIELONY

Diana - 04 06 2008

mam pytanie co oznacza gdy pułapki robią się żółte i do czego służy długi zielony pręcik wystający z centralnej części rośliny w jaki warunkach powinno się hodować taką muchołówkę by ładnie rosła oraz do jakich rozmiarów jest w stanie urosnąć ,fachowcy proszę pisać na mój e-mail : www.dianaformelakl4eg.wp.pl

magda ;) - 16 06 2008

mam wielką prośbę. Długo szukałam jakiegos forum na którym nie trzeba mieć założonego konta ale w końcu się udało i prosiła bym o odpowiedź. Więc mam od dnia w domu Dionea muscipula i chciała bym się dowiedzieć jak ją pielęgnowac troche o niej poczytałam i wiem że rzadko nawozić, obficie podlewać i często zraszac ale doszły mnie słuchy że zeschnięte pułapki trzeba odcinac ponieważ traci ona przez nie energię. Czy to prawda? czy zamiast owadów moge stosować jakiś inny "pokarm" np małe koniki polne czy mączniaki? prosiła bym o odpowiedź na adres www.diablicalubin@tlen.pl z góry dziękuje

diablicalubin@tlen.pl - 18 06 2008

co do dioneae muscipula to też mam kilka ale ostatnio złapała muche ale tak niefortunnie że kawałek wystawał poza pułapka na drugi dzień zobaczyłam że z tej muchy zaczęly wychodzić larwy malutkie i osiedliły się w jej doniczce :| przesadziłam ją bo spanikowałam że uschnie. Pytanie dobrze czy źle jak źle to co robić w takich wypadkach ???

Kamil - 23 06 2008

WITAM KUPIŁEM MOCHOŁOWKE TYLKO BUŁA ONA JESZCZE W TAKIM SZKALNYM POJEMNIEKU I PANI W KWIACIARNI ŻE MUSZĘ JĄ JUŻ PRZESADZIĆ DO DONICZKI I TAK WŁAŚNIE ZROBIŁEM. WSADZIŁEM JĄ DO DONICZKI Z KWAŚNYM TORFEM TYLKO NIE WSYPAŁEM NA DNO KERAMZYTU.... MOŻE TO TAK ZOSTAĆ?? A CO DO TEJ OWADOŻERNOŚCI TO LATA WKOŁO NIEJ SPORO MUCH A ONA JAKOŚ WCALE ICH NIE WABI I MUSZĘ JĄ SAM DOKARMIAĆ ŁAPIĄC MUCHY.... A CO ZROBIĆ Z OBESCHNIĘTYMI LIŚĆMI?? PROSZĘ O PORADY NA TEMAT CHODOWLI TEJ ROŚLINKI NA ADRES: kamilpawl@yahoo.com Wszystkim z gory dziękuję

Leszek!new dwór - 11 07 2008

muchołówke kupiłem dzis w sklepie kearful jest super ma 13 płapek dalej sie rozwija.zjada muchy dziś 3 poszły w płapki!jest cool roślinka!polecam!rosiczka też chodz mam ją dłużej!od kwietnia mam rzadki okaz rosiczki i żadnej muchy w pokoju!chodz mieszkam na wsi.gdzie jest dużo zwierząt itp.polecam roślinki są super!!!!^^

ene - 28 07 2008

mam roślinke może z 2 miesiące na początku było ok poza tym ze jak zjadała muche to w tym miejscu gdzie była wysychała pułapka( ciemna plamka na pułapce) teraz zaczeły mi schnąc liście czy może to być spowodowane tym ze za dużo wody jej nalałam? stoi w bardzo nasłonecznionym miejscu. co mam z nią zrobić ?

adam - 12 04 2009

kupiłem Muchołówkę amerykańskom przez internet :) mam pytanie czy można i dawać móchy??? bo ona jest bardzo mała i ma małe pułabki

Jaś z Bielska- Białej - 13 04 2009

Witam! Jesienią 2008 r. kupiłem sobie muchołówkę. Teraz mam taki problem: wypuszcza ona dużo nowych łodyżek, na końcu których znajduje się oczywiście maleńki, młody listek, ale niestety każdy z nich przed rozwinięciem się USYCHA. Wie ktoś, dlaczego tak się dzieje i jak można temu zaradzić? Drugi problem to to, że kolce na obrzeżu rozwiniętych pułapek odchylają się nie do wnętrza liścia, ale na zewnątrz. Wie ktoś, dlaczego tak się dzieje? Będę wdzięczny za pomoc!

Znawca - 20 04 2009

Móchołówkę należy postawić w jasne miejsce i podlewać wodą przygotowaną. W jesień roślina obumiera wtedy najlepiej włożyć ją do piwnicy.

2pek - 21 04 2009

witam. mam pytanie co to za wielki słupek zakończony dziwną łapką na szczycie. rośnie i rośnie już ma ponad 20cm:D

adam - 01 05 2009

mam Muchołówkę amerykańską dałem i muchę ☺ do pułapki i pułapka nie chce się otworzyć . Już około 2 miesięcy jest zamknięta :( co mam zrobić i czy to jest coś poważnego.

aleczka3 - 14 10 2009

Mam muchołówke 2 dni. Rośnie w samej ziemi. Czy musze ją przesadzić dio torfu, czy wystarczy jak na góre położe mech?

Ala - 03 11 2009

Od o.k.3 miesięcy mam rosiczkę ma tylko trzy listki nie chce rosnąć wrzucam jej kawałki mięsa do pułapek ale się nie zamykają nie do tego jedna pułapka już jej usycha nie mam pojęcia co robić

mądrzec xD - 11 11 2009

MUCHOŁÓWKA Amerykańska Dionaea muscipula Rośliny mają ok. 6 cm rozpiętości. Posiadają do 8-12 ładnych liści zakończonych pięknymi pułapkami do 1,5 cm, średnica doniczki - 6 cm łapanie ofiary jest bardzo efektowne. Muchołówki są roślinami najczęściej przyziemnymi, tworzącymi rozetę. Mają one wydzieloną część owadożerną, którą stanowi pułapka. Pułapka przyjmuje barwę od zielonej do czerwonej, w zależności od gatunku. Jeśli owad dwukrotnie dotknie wewnętrznej części pułapki, zamyka się ona w szybkim tempie, uniemożliwiając ucieczkę swej ofierze. Roślina wymaga okresu spoczynku w zimie.

mądrzec xDD - 11 11 2009

MUCHOŁÓWKA Muchołówki są roślinami najczęściej przyziemnymi, tworzącymi rozetę. Mają one wydzieloną część owadożerną, którą stanowi pułapka. Pułapka przyjmuje barwę od zielonej do czerwonej, w zależności od gatunku. Jeśli owad dwukrotnie dotknie wewnętrznej części pułapki, zamyka się ona w szybkim tempie, uniemożliwiając ucieczkę swej ofierze. Roślina wymaga okresu spoczynku w zimie. Kapturnica Stevensii Roślina o niepewnym pochodzeniu. Mieszaniec Sarracenii leucophylla. Może osiągnąć 25cm wysokości. Jej liście są oliwkowo zielone, a na ich końcu znajduje się białawy daszek. Roślina ta charakteryzuje się pięknymi plamkami. Roślina wieloletnia, dość prosta w uprawie. Dzbanecznik Alata Gatunek naturalnie występujący w Malezji, na Sumatrze i na Filipinach. Można go znaleźć w wilgotnych lasach deszczowych, jak i w górach i przedgórzach, gdzie występuje bardzo wysoka wilgotność powietrza. Jest to roślina wieloletnia, na początku tworząca przyziemną rozetkę liścia, później jednak ma postać liany do długości nawet 4m. Może rosnąc na drzewach bądź być zakorzeniona w podłożu. Posiada dzbanki od zielonych do purpurowych, w zależności od stopnia nasłonecznienia, często są nakrapiane, dołem rozszerzone. Dolne dzbanki mają długość do 10cm, górne do 25cm. Liście są zielonkawe, smukłe, ostro zakończone. Kwiaty rozdzielnopłciowe, okazałe o długości do 60 cm. Gatunek ten nie posiada określonego okresu kwitnięcia. Jest to jeden z najłatwiejszych, a co za tym idzie, najczęściej hodowanym gatunkiem. Gatunek często mylony z Nepenthes Ventrata. Rosiczka Capensis Rośliny wieloletnie, drobne, wysokość do 15cm. Liście są długoogonkowe, równowąskie o długości do 12cm i szerokości do 5mm. Z wierzchu i po brzegach posiadają włoski gruczołowe (często barwy czerwonej), które wydzielają lepką, przywabiającą ciecz, do której przyklejają się owady. Później liście zwijają się i trawią zdobycz. Kwiaty na długim pędzie kwiatostanowym (do 30cm) kilka do kilkunastu kwiatów barwy różowej lub białej o średnicy do 2cm zebrane w pozorne grono. Kwiaty samopylne. Tłustosz Tina Liście zaokrąglone, jasnozielone, mogą osiągać spore rozmiary. Kwiat ma koronę barwy fioletowej z ciemnofioletowym użyłkowaniem podstawy płatków. Jest to roślina bardzo łatwa w hodowli, polecana początkującym. Bez problemu poradzi sobie na parapecie, bez względu na orientacje okna. pisałem to bo mam takie roślinki.

HadesABW - 26 12 2009

Chciałbym kupić muchołówkę amerykańską i mam pytanie: Gdzie kupić? Na stronie internetowej o roślinach owadożernych pisało, że przeżywa szok transportowy i nie powinno się jej kupować w sklepie internetowym, ani centrum ogrodniczym, bo może się zmarnować. W takim razie gdzie kupić? Z góry dziękuję za odpowiedź.

pofu 11 - 26 12 2009

cześć . Mam muchołówkę i wyrósł mi kwiat co mam robić. I jak ją rozmnażać. Mój numer na GG to 18311130

roslinyowadozerne.eu - 27 05 2010

Centrum Botaniki Alternatywnej zaprasza: [url=http://roslinyowadozerne.eu/art/rosliny/dionaea-muscipula.php]Muchołówka amerykańska - Hodowla i opis[/url]. Na dole strony jest też odnośnik do bardzo dobrego poradnika na temat muchołówki. W serwisie znajdują się także opisy innych gatunków roślin owadożernych oraz obszerna galeria zdjęć.

leo - 12 05 2011

do niczego krótko rosła, szybko zwiedła

Ewa - 08 08 2012

Jedzą móchy, pająki, żuki, mrówki i.t.p.







© 2024 SuperOgród
-